Bağlantıda kalın

Imogen Cunningham

20. yüzyılın en tanınmış kadın fotoğraf sanatçılarından biri olan Imogen Cunningham nü, portre ve bitki fotoğraflarıyla tanınmıştır. 1883 yılında doğan ABD’li sanatçı 1976’da 93 yaşında ölmüştür.

Babasının desteğiyle 15 yaşından itibaren fotoğrafa başlar. Karanlık oda çalışmalarını etkili bir şekilde uygulamak üzere bir profesörün yönlendirmesiyle kimya okur. Üniversiteden “Fotoğraf Baskısında Çağdaş Teknikler” çalışmasıyla mezun olur. Burs kazanarak Almanya’ya giden Imogen Cunningham burda da “Platinyum Kağıttan Kahverengi Tonlar İçin Doğudan Geliştirme” tezini hazırlar.

Amerika’ya döndüğünde portre stüdyosunu açar ve fotoğraf çekmeye başlar.  Sergilerde de yer almaya başlar. Bir sanatçı ve akademisyen olan Roi Partridge ile yaptığı evlilik ve çocukları nedeniyle stüdyosunu kapatır ve bir süre sadece üç oğlu ve bahçesindeki bitkiler üzerine yoğunlaştığı fotoğraflar çeker.

Eşinden ayrıldıktan sonra bir yandan yaşamını sürdürmek için portre ve stüdyo fotoğrafçılığı yaparken diğer yandan belgesel nitelikli sokak fotoğrafları çeker. Para kazanabilmek için VanityFair dergisi içi de fotoğraf çeker. Çektiği nü fotoğraflardaki beden ve ışık dengesini çok başarılı bir şekilde kurar. Büyük formattaki fotoğrafları genellikle siyah-beyazdır. Bu arada Frida Kahlo da portresini çektiği isimler arasındadır.

Group f/64 kurucularından olan Cunningham, 93 yıllık hayatı süresince CSFA’da fotoğraf dersleri verir, bir çok sergide yer alır ve  4 kitap yayınlar.

1976’da 93 yaşında hayata veda eden Imogen Cunningham’ın 1975 yılında kurduğu Imogen Cunningham Trust adlı dernek hala ailesi tarafından yaşatılmaktadır.

Yorumlar