Bağlantıda kalın

İpek Kurşuncu: Sirk Kasabadan Ayrıldı

İpek Kurşuncu’nun “Sirk Kasabadan Ayrıldı / The Circus Has Left Town” isimli 3. kişisel sergisi 09 Mayıs – 01 Haziran 2013 tarihleri arasında ALAN İstanbul’da görülebilir…

Masalsı resimlerine zamansız mekanları yeniden üreterek devam eden sanatçı, modern dünyanın fetişleştirme eğilimi gösterdiği genç kız figürlerine masumiyetlerini geri verme, onları hayalsi dünyalarında resimselliklerini koruyarak seyirciye aktarma eğilimi içinde. Biçim ve içerik olarak “Japon Sanatı”nın dilini içselleştirmiş olan Kurşuncu, siyah çizgisel figürasyonları katmanlı, şeffaf yüzeylerde kullanıyor. Bu çok katmanlı yüzeyleri çocuksu saflığa göndermede bulunan hafif bir renk paleti ile “airbrush” tekniğinin uçucu etkisini birleştirirken, yüklü bir çizgisel yapı ile dokuduğu genç kız figürlerini psikolojik anlamda zenginleştiriyor.

İpek Kurşuncu bu sergisinde figürasyon yeteneğini farklı deneyimsel biçimleme ile kullandığı ham tuval bezi üzerine mürekkep çalışmaları ile yeni bir serisini de izleyici ile paylaşıyor. Bu daha da yalınlaşan işlerden oluşan yeni serisi gerçeküstücülüğe de giren bir içeriğe sahip. Çeşitli hayvan başları ile insan bedenlerinin buluştuğu bu çalışmalar, izleyiciyi rahatsız etmekten çok hayal güçlerini uyararak keyifli bir seyre izin veriyorlar.

Adres: ALAN İstanbul, Asmalı Mescit Sokağı 5, 34430 Beyoğlu, Türkiye

Yorumlar