Bağlantıda kalın

Genel

Işıl Ulaş sergisi: Ürkütücü Tatlı Şeyler

Galeri İlayda 15 Kasım – 15 Aralık   tarihleri  arasında Işıl Ulaş‘ın “Ürkütücü Tatlı Şeyler” isimli 2. solo resim sergisine ev sahipliği yapacak.

Işıl Ulaş korku filmleri ve resimleri arasında  tuhaf bir bağlantı kurmuş. Sanatçının kompozisyonlarındaki esrarengizlik, huzursuz edici bir sevimlilikle büyüleyici bir tekinsizliğe dönüşmüş. Sanatçının resimlerinde sevimli ama şeytani karakterlerle karşılaşılıyor, kocaman gözleriyle izleyiciye bakıyorlar. Ürküten bakışları çocuk masumiyetiyle gizlenmiş. Korku, endişe, yalnızlık ve hüzün  gibi duyguları figürlerin yüzlerinde hissediliyor. Ürkütücü kızlar,  keskin aletler, kan ve oyuncak bebeklerle korkuyu anlatıyor. Her çalışmasında farklı karakterler kullanıyor ve hepsinin farklı hikayeleri var. Kimi zaman sevimli kimi zaman ürkütücü görünüyorlar.  

Çalışmalarında  kullandığı konu başlıkları ise  güzellik, çirkinlik, düş, gerçek, doğum, ölüm, iyilik ve kötülük gibi kavramlardan oluşuyor. Sıradışılığa varan mekanlar kullanıyor, dar penceresiz oda, ıssız bir orman ya da bir  hastahane odası gibi… Neden böyle bir konuyu seçtiğine gelince birçok nedeni var aslında ama en önemlisi insanların  ilgisini çekmek ve merak uyandırmak.

Figürlerin  ellerinde makas, bıçak gibi kesici aletler var. Bunları  kullanmasının nedeni, kimi zaman  araç olarak kullanılan nesnelerin insanlar tarafından amacından  çıkarılarak nasıl kötüye dönüştürlüdüğü hatta insanlara zarar bile  vermesi.

Serginin diğer enteresan bir yönü ise sergi salonunda kullanılacak ses…  Bu sayede izleyicinin resimlerin içine çekilmesi amaçlanıyor.

Etkinlik : Resim Sergisi
Tarih     : 15 Kasım 2013
Mekan   : Galeri İlayda
Adres    : Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye, İstanbul

Yorumlar