Bağlantıda kalın

İstanbul Modern: Hepimiz Aynı Gemideyiz

İstanbul Modern, dünyanın farklı yerlerinden güncel video, kısa film ve hareketli görüntüleri bir araya getiren Artists’ Film International / Uluslararası Sanatçı Filmleri programını tematik seçkilerle gösteriyor. bengu-karadumanİstanbul Modern’in kısa süreli sergiler salonunda düzenlenen sergiyle 15 farklı ülkeden bu yıl seçilen yepyeni videolar izleyiciyle buluşuyor. Sergide Bengü Karaduman’ın Hepimiz Aynı Gemideyiz adlı video enstalasyonunun yanı sıra, 18 farklı video çalışmasını ekran ve bilgisayarlardan izlemek mümkün.

Her yıl ortaklarının kendi ülkelerinden bir sanatçı ve videolarını davet etmesiyle başlayan Uluslararası Sanatçı Filmleri programı için o yıla özel, uluslararası bir video havuzu oluşturuluyor. Sonrasında bu videolar, kurumlar tarafından yürütülen küratöryel çalışmayla gösterim programları ve video sergileri olarak izleyiciyle buluşuyor. Uluslararası Sanatçı Filmleri programına bu yıl Hepimiz Aynı Gemideyiz  ile katılan İstanbul Modern, yurtdışı ortaklarından gelen videoları ise Sigmund Freud’un ”Uygarlığın Huzursuzluğu” kitabındaki tanım ve kavramlardan yola çıkan dört tematik program olarak kurguladı.
 
Dünyanın farklı  bölgelerinden on altı sanat kurumunun ortaklığıyla gerçekleştirilen programın 2013 yılı ortakları: Birleşik Krallık’tan Whitechapel Gallery, İtalya’dan GAMeC / Galleria d’Arte Moderna, Arjantin’den Fundación Proa, ABD’den Ballroom Marfa, Yeni Zelanda’dan City Gallery Wellington, Vietnam’dan San Art, Çin’den Para/Site, Sırbistan’dan Belgrade Cultural Centre, Fas’tan Cinémathèque de Tanger, İsrail’den New Media Center, Almanya’dan Neuer Berliner Kunstverein Video-Forum, Afganistan’dan Centre for Contemporary Arts Afghanistan, Norveç’ten KINOKINO Centre for Art and Film, Hindistan’dan Project 88, Vietnam’dan Hanoi DOCLAB ve Türkiye’den İstanbul Modern.

Etkinlik : Video Enstalasyon
Tarih     : 21 Kasım 2013
Mekan   : İstanbul Modern
Adres    : Liman İşletmeleri Sahası Antrepo D:4, İstanbul

Yorumlar