Bağlantıda kalın

Genel

İstanbul Tasarım Bienali Başladı

İstanbul Tasarım Bienali, iki serginin yanı sıra 13 Ekim-12 Aralık tarihleri arasında, kentin farklı noktalarına yayılacak akademi programı, atölye sergileri, seminer programı, yaratıcı film kuşağı, paralel katılımcı programı ve tasarım yürüyüşleriyle İstanbul’u tasarım dünyası ile tanıştıracak. 

Kentsel tasarım, mimarlık, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım, moda tasarımı, yeni medya tasarımı gibi başlıca alanlar ve ilgili tüm yaratıcı ürün ve projeleri kapsayacak İstanbul Tasarım Bienali’nde, küratörler Emre Arolat ve Joseph Grima’nın, “Kusurluluk” (Imperfection) temasını, kendi bakış açılarıyla yorumladıkları iki farklı sergi mekânında 46 ülkeden 300’e yakın tasarımcı ve mimarın 100’ün üzerinde projesi yer alıyor.

{tab=Konuklar}

11 ve 12 Ekim tarihlerindeki ön izleme döneminin ardından, 13 Ekim Cumartesi günü kapılarını ziyaretçilere açacak olan ilk İstanbul Tasarım Bienali, açılış haftasında ev sahipliği yapacağı etkinliklerin yanı sıra uluslararası basın ve tasarım dünyasından birçok önemli ismi ağırlayacak.

İstanbul Tasarım Bienali’nin açılışına, İngiltere’den The Guardian, Telegraph Magazine, Wall Street Journal, Financial Times, Blueprint, Wallpaper, Architectural Record, Dezeen Disegno, Stylus, Elle Decoration, Conde Naste International; İtalya’dan Domus, Interni, Abitare, DDN, designboom; İspanya’dan ABC, AD Spain; Almanya’dan Tageszeitung, Der Spiegel, Form, Designlines, Stylepark; Fransa’dan Le Monde, AD France, Numero, l’Officiel; ABD’den New York Times, Dwell, Metropolis, Interior Design, Forbes, New York Daily News; İsveç’ten Form, RUM; Hollanda’dan Telegraaf, Volkskrant, Financieel dagblad, NRC Handelsblad; Belçika’dan TL; Rusya’dan Object; Çin’den South Morning China Post; Japonya’dan A+U;Hindistan’dan AD India gibi birçok önemli gazete ve tasarım yayınlarının editörlerinin de aralarında olduğu 250’den fazla uluslararası basın mensubunun katılımı bekleniyor.

{tab=Tema}

DEJAN SUDJIC “KUSURLULUK” (IMPERFECTION)
İstanbul Tasarım Bienali’nin teması, İstanbul Tasarım Bienali Danışma Kurulu Üyesi ve Londra Tasarım Müzesi Direktörü Deyan Sudjic’in önerisi ile “Kusurluluk” (Imperfection) olarak belirlendi. İlk İstanbul Tasarım Bienali için özellikle “Kusurluluk” (Imperfection) başlığını seçen Sudjic, kaleme aldığı tema metninde, ‘sonsuz katmanlara ve sürekli gelişen kentsel, sosyal ve kültürel değişimin getirdiği canlılığa sahip bir şehir olarak’ İstanbul’un bu temanın içeriğini incelemek için en uygun şehir olduğunu ifade ediyor.

İstanbul’un ‘kusursuzluktan çok uzak, buna karşın dünyadaki en enerji verici ve en hareketli şehirlerden birisi’ olduğunu söyleyen Sudjic’e göre, bu tema, ‘dünyaya İstanbul hakkında birşeyler söyleme imkânı yaratırken, aynı zamanda çağdaş tasarımın doğası adına keskin bir bakış açısı’ sunacak. “Kusurluluk” (Imperfection) teması bir yandan İstanbul’un farklı yaratıcı potansiyeline övgü niteliği taşırken, bir yandan da günümüz dünyasında tasarım ile ilgili geniş bir bakış açısının oluşumunu destekleyecek.

{tab=Sergiler}

– EMRE AROLAT “MUSİBET”
İSTANBUL MODERN
Küratörlüğünü Emre Arolat’ın üstlendiği “Musibet”, 165 tasarımcı ve mimar tarafından hazırlanmış, İstanbul ve dışındaki coğrafyalarda süregiden büyük dönüşümlerin birbirinden farklı yüzlerini göz önüne seren 30’un üzerinde projeyi bir araya getirecek. Bu bağlamda, günümüzde gerçekleşen tasarım etkinliklerinin kerameti kendinden menkul meşruiyet düzlemlerini sorgulayacak olan sergi, İstanbul Modern’de EAA-Emre Arolat Architects tarafından özel olarak tasarlanan 1.400 metrekarelik bir mekânda yer alacak.

Sergisinin küratöryal çerçevesini iki ana başlık altında kurgulayan Emre Arolat, “Dönüşüm” başlığı altında, son dönemde İstanbul’da gündemde olan kentsel dönüşüm ve toplu konut projeleri ile bu projelerin ortaya çıkardıkları toplumsal gerginlikleri dünyadaki diğer örnek kentlerle karşılaştırarak irdeleyecek. “Anti-Bağlam” başlığında ise ağırlık merkezinde İstanbul’un bulunduğu bir coğrafi palette yerel ve küresel aktörler tarafından üretilen düşünceler, yeni dünyanın evrensel kabulleri ve yeni teknolojilerdeki değişimler ile mimari ve moda tasarımı pratikleri arasındaki paralellik tartışılacak.

– JOSEPH GRIMA “ADHOKRASİ”
GALATA ÖZEL RUM İLKÖĞRETİM OKULU
Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nun 2.300 metrekarelik bir alanda evsahipliği yaptığı ve Joseph Grima’nın uluslararası bir küratör ekibiyle birlikte küratörlüğünü üstlendiği “Adhokrasi”, 120 tasarımcı ve mimarın 60’dan fazla projesini bir araya getirerek son yıllarda tasarım dünyasını kökten değiştiren toplumsal ve teknolojik değişimlerin ardından, çağdaş tasarım sahnesini değerlendiriyor.

İstanbul Tasarım Bienali’ni bir sergi platformundan ziyade laboratuar olarak değerlendiren sergi, günümüzde tasarım ifadesinin kendini nihai ürünlerden ziyade, en çok süreçlerde, yani kullanıcıyı nihai ürünün tanımlanma sürecine dahil eden sistemler, araçlar, ağlar ve platformlarda gösterdiğini öne sürüyor. Üretimin merkezinin fabrikadan zanaatkârın atölyesine dönüş yolculuğunun haritasını çizen “Adhokrasi”, başlığıyla sanayi çağına özgü bürokratik organizasyon modelinin hakimiyetinden, tabandan gelen yenilikçi bir yaklaşıma geçişe atıfta bulunuyor. Serginin açık kalacağı 2 ay boyunca, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nın giriş katında yer alan salonda gerçekleştirilecek söyleşi, paneller ve atölye çalışmalarıyla “Adhokrasi” kavramı tartışılacak.
 
{tab=Etkinlikler}

İstanbul Tasarım Bienali kapsamında küratöryal sergilerin yanı sıra iki ay süresince şehrin farklı noktalarına yayılan etkinlikler düzenlenecek.

AKADEMİ PROGRAMI
İstanbul Tasarım Bienali, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Kıbrıs’ta bulunan 26 üniversitenin 76 bölümü ile işbirliğinde geliştirdiği Akademi Programı’yla bienalin ana temasına farklı bakış açıları sunan birçok sergi ve projeye ev sahipliği yapacak. Üniversitelerin ilgili bölümleri tarafından 2011-2012 akademik yılında bienalin teması üzerine gerçekleştirilen atölyeler, projeler ve yarışmalarla ortaya çıkan ürün ve fikirlerin yanı sıra paneller ve kolokyumlarla Akademi Programı, bienal süresince İstanbul’un çeşitli bölgelerindeki 17 üniversite kampusunda ve 5 farklı mekânda ücretsiz olarak izlenebilecek.

ATÖLYE SERGİLERİ
İstanbul Tasarım Bienali ön etkinlikleri kapsamında, 22-27 Mart 2012 tarihlerinde gerçekleştirilen 12 ayrı atölye çalışmasında 250’ye yakın öğrenci, 30 uluslararası tasarımcıyla çalışma ve proje geliştirme imkânı buldu.

İstanbul Tasarım Bienali eş sponsorlarından Koray Şirketler Topluluğu, Vestel ve VitrA’nın yanı sıra Coca-Cola, Roman, Matraş ve Nef sponsorluğunda gerçekleştirilen atölye çalışmaları sırasında tasarlanan ürünler, projeler, eskizler ve bu sürece dair tüm materyaller bienal süresinde farklı mekanlarda sergilenecek. Ayrıca, bienal süresince Absolut Vodka sponsorluğunda, 12-18 Kasım tarihlerinde yeni bir atölye çalışması daha yapılacak.

YARATICI FİLM KUŞAĞI
İstanbul Tasarım Bienali kapsamında 19 günde 9 ülkeden 19 filmin gösterileceği Yaratıcı Film Kuşağı’nda, tasarıma, tasarımcıya ve tasarım nesnesine odaklanan yaratıcı belgeseller ve video işlerinden oluşan bir seçki izleyiciyle buluşacak.

Kasım ayında Pera Müzesi Sinema Salonu, Akbank Sanat, İstanbul Modern, TMMOB Mimarlar Odası ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterimlere İstanbul Tasarım Bienali bilet sahipleri ücretsiz olarak katılabilecek. Yaratıcı Film Kuşağı’nın açılışı, 5 Kasım Pazartesi günü, ünlü yönetmen Gary Hustwit‘in tasarım üçlemesinden biri olan Urbanized filminin gösterimi ve kendisinin konuşmacı olarak katılacağı bir panel ile gerçekleştirilecek.

PARALEL KATILIMCI PROGRAMI
Yaratıcı alanlarda faaliyet gösteren mimarlık/tasarım ofisleri ve firmalar, Paralel Katılımcı Programı’yla kendi mekânlarında, bienal teması ile bağlantılı etkinlikler gerçekleştirecek. +D Group, Arzum, BMS, Camhane, Camper, ÇEBİ, Dhoku, Dilek Hanif, Ersa, Koleksiyon, Meriç Akay, Milli Reasürans Sanat Galerisi, Mozaik, NORDist, Tayfun Mumcu, Türk Patent Enstitüsü ve Zebra Design Factory gibi firmaların ve stüdyoların aralarında bulunduğu Paralel Katılımcı etkinliklerinde Prof. Dr. İlhan Tekeli, Ali Cindoruk, Ela Cindoruk, Ayşe Birsel, Koray Özgen gibi önemli Türk tasarımcı, düşünür ve fikir liderlerinin yanı sıra Marcel Wanders, Giulio Cappellini, Filip Pagowski ve Bibi Seck gibi dünyaca tanınmış tasarımcılar yer alacak.

SEMİNER PROGRAMI
İstanbul Tasarım Bienali seminer sponsoru Audi Urban Future Initiative, New Museum ile birlikte bienal kapsamında birçok etkinlik düzenliyor.  

New Museum tarafından gerçekleştirilen IDEA CITY: İstanbul başlıklı konferans ve atölye çalışmaları 11, 12, 14 ve 19 Ekim tarihlerinde yapılacak. 11 Ekim Perşembe günü Hasköy İplik Fabrikası’nda yapılacak konferans açılışına, New York Şehir Planlama Bölümü Müdürü (Director of the New York City Department of City Planning and Chair of the City Planning Department) Amanda M. Burden konuşmacı olarak katılacak. IDEA CITY “Untapped Capital: Structures and Networs” ve “Untapped Capital: Collaboration and Exchange” panelleri, 12 Ekim Cuma günü Hasköy İplik Fabrikası’nda olacak. IDEAS CITY: İstanbul World Cafe atölye çalışmaları 14 Ekim Pazar günü Salt Galata’da, “IDEAS CITY: Istanbul Ten Considerations Architects Need To Embrace In The Urban Future” başlıklı panel de 19 Ekim Cuma günü Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda yapılacak.

Audi Urban Future Initiative tarafından gerçekleştirilen “Audi Urban Future Initiative Awards” sergisinin açılışı 11 Ekim Perşembe günü Hasköy Yün İplik Fabrikası’nda yer alacak.  “Audi Urban Future Initiative Awards” ödül töreni ise bienal kapsamında, 18 Ekim Perşembe akşamı Suada’da yapılacak. Hollanda ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerinin 400. yıldönümü kutlamaları çerçevesinde, küratör Emre Arolat’ın “Musibet” sergisi kapsamında Rotterdam Mimarlık Bienali yetkilileri ile Rotterdam ve Amsterdam Belediye Başkanları’nın katılacağı 15 Ekim Pazartesi günü İstanbul Modern’in konferans salonunda bir seminer de düzenlenecek.

İstanbul Tasarım Bienali süresince gerek küratöryel sergiler kapsamında gerekse çeşitli meslek kuruluşlarına ait çok sayıdaki seminer, panel ve konferans, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Hasköy İplik Fabrikası, İstanbul Modern ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda düzenlenecek. Seminer programı katılımcıları arasında GSD-Kamusal Alan, Sanat ve Tasarım programının yürütücüsü Krzysztof Wodiczko, Londra Royal College of Art Dekanı Ute Meta Bauer, Gwangju Biennale Foundation Direktörü Yongwoo Lee, Columbia Üniversitesi Graduate School of Architecture, Planning and Preservation Dekanı Mark Wigley, yazar, küratör, mimarlık tarihçisi Zeynep Çelik ve mimar Felicity D. Scott gibi isimler yer alıyor.

Seminer programının bir diğer önemli etkinliği ise TÜSİAD tarafından düzenlenecek “İnovasyon Konferansı”. 12 Kasım Pazartesi günü İstanbul Modern’de yapılacak “İnovasyon Konferansı”na TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ve YANDEX Başkanı Arkady Volozh konuşmacı olarak katılacak.  

İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleştirilecek seminer programı istanbultasarimbienali.iksv.org adresinden takip edilebilir.

TASARIM YÜRÜYÜŞLERİ
İstanbul’un farklı bölgelerindeki tasarım odaklı ofis, mağaza, atölye, imalathaneler ve mimari yapıların gezileceği Tasarım Yürüyüşleri, katılımcılarını İstanbul’a yeni bir gözle bakmaya davet ediyor. Tasarımın farklı disiplinlerine dair bilgi edinme ve gözlem yapma olanağı sağlayacak yürüyüşler, o.d.m. watches sponsorluğunda düzenlenecek. Kasım ayı boyunca gerçekleştirilecek yürüyüşler, Kuzguncuk, Beyoğlu-Cihangir-Galatasaray, Şişhane-Galata, Nişantaşı-Teşvikiye, Sultanahmet, Fener-Balat, Karaköy ve TasaPlatform ile Tasarım Yürüyüşü olmak üzere 8 ayrı rotadan oluşacak.

ÇOCUK EĞİTİM PROGRAMLARI
İstanbul Tasarım Bienali kapsamında İstanbul Modern tarafından hazırlanan 9-12 yaş aralığındaki çocuklara özel “Tasarım Zamanı” adlı eğitim programı yapılacak. Bu programda, tasarım kavramı çerçevesinde uygulamaların gerçekleştiği bir oyun alanı bulunacak.  Çocuklar katılabilecekleri “Lunapark”, “Geleceğe Yön Veren Araçlar” ve
“Kentin Dokusu” başlıklı atölye çalışmalarında, çevrelerindeki mimari değişime, teknoloji ve tasarım ürünleri arasındaki ilişkiye, tasarımın temel prensiplerine odaklanarak mekanlar yaratacak, ulaşım ve iletişim araçları üreterek, maketler hazırlayacak.  Kasım ve Aralık aylarında yapılacak Tasarım Zamanı programı ücretsiz olacak.

{tab=Kareler}

{gallery}sergilerden-isb{/gallery}

{tab=Video}

{youtube}b0VE7jbLJaY{/youtube}

{/tabs}

Yorumlar