Bağlantıda kalın

Genel

İstanbul'da Uykusuz, Resim Sergisi

Suna Tüfekçibaşı’nın “ İstanbul’da Uykusuz” isimli kişisel sergisi Maçka Art&Design’da 1 – 26 Kasım 2012 tarihleri arasında gezilebilecek.

Ressam bu sergisinde insanların zaman ve mekandan arınmış yalnızlaşan hallerini yansıtıyor. İstanbul’un insanı zorlayan karmaşasıyla eşsiz görselliği arasındaki çelişkiyi ve bunun bilinçaltı yansımalarını aktarmış tuvaline.

Suna Tüfekçibaşı çalışmalarında zaman, mekan, öykü ve mesaj kaygısından uzak epik resimler yapıyor. Sergide yer alan çalışmalarında renk ve biçimdeki kontrasttan kaynaklanan şiddetin yanı sıra konunun da zıttından başlayarak o karşıtlığın gerilimini yakalamaya ve yansıtmaya çalışıyor. Her resmin 7-8 kat üst üste farklı kompozisyonlar halinde oluştuğunu, resmin ilk katlarında (siyasi tutukluların adliyeye götürülürken polislerin giydiği beyaz şeritli mavi polis yelekleri gibi) gazete küpürlerinden skeçler yer aldığını ifade ediyor.

Resim yapmanın kendisi için bir meydan okuma ve sonunu bilmediği bir macera olduğunu söyleyen ressam Suna Tüfekçibaşı, yağlıboya çalışmalarında desen etkisini yitirmeyen, yoğun bir çizgi ve ekspresif bir dil oluşturma çabasında olduğunu belirtiyor. Tüfekçibaşı sergisinin ana temasını oluşturan İstanbul ile ilgili olarak şunları söylüyor: “Çalıştığım son serinin İstanbul üstüne olması son yıllarda İstanbul’la kavgalı olmam sanırım. Beni öylesine zorluyor ve ikilemlere düşürüyor ki bitmekte olan bir ilişkinin gel-git’leri gibi… Galiba kafama takılan, içten içe kavgaya tutuştuğum şeyler gün yüzüne resimlerimde çıkıyor.”

Adres: Maçka Art&Design /Teşvikiye Bronz Sk. No:4 Nişantaşı

Yorumlar