Bağlantıda kalın

Genel

İZEV'den yeni nesil sosyal farkındalık projesi: Sanat ve Biz

Ülkemizden dünyaya örnek zengin bir görsel dille bütünleştirilen “Sanat ve Biz” projesi şimdiye kadar yapılmış olan sosyal sorumluluk projeleri içinde yeni bir boyutu işaret ediyor.

Tüm dünya insanlarının içeriğini anlayacağı Dünyaca ünlü nesillere mal olmuş ressamların sanat eserlerinde down sendromlu gençlerin yüzlerinin son derece başarılı bir şekilde yerleştirilmesi ile 12 eserden oluşan bir sergi ve bu sergiye bağlı derin bir mesaj taşıyor.

Bu mesaj; toplumda farkına bile varmadığımız ve algımızda olmayan ya da çok az imgelerle var olan binlerce down sendromlu gençin hayatın her alanında var olabileceğini ifade ediyor. Projede down sendromlu gençler kimsenin yardımına gerek duymadan böylesine uluslararası bir projede modellik yaparak, projenin her etabında yer alarak, sergilerde var oldukları resimleri insanlara anlatarak ve en önemlisi onların eğitin ve geleceğini desteklemek amaçlı yapılan özel koleksiyon defterlerini imzalayarak kendi hayran kitlelerini oluşturuyorlar.

Şimdiden ülkemizden yoğun sergi talepleri alan proje ikinci ayında 6. sergisini açtığı gibi, 2017 yılı içinde şu anki takviminde 50 sergi planını netleştirdi ve yurt dışı taleplerini programına aldı. Böylece, down sendromlu gençlerin, iyi bir eğitim, doğru sosyalleşme desteği ve yaklaşımla neleri başarabileceğini göstermek isteyen İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı) şimdiye kadar, alışılagelmiş ve yetersiz kalan farkındalık çabalarına yeni bir boyut getirmeyi amaçladığı bir projeye imza atıyor.

Social Brand adına Hakan KURAL; projeyi tasarlarken gençlerimizin şimdiye kadar olumsuzluklarla fark edilmeyişlerini ve onlarında hayatta bir duruşa sahip olabileceklerini ifade etmeyi temel fikir aldıklarını,
İzev Vakfı Genel Koordinatörü Merve KILIÇ ise; bu proje ile toplumun her kesiminden en az on milyon kişiye zihinsel engellileri yeniden ve doğru bir ifade ile fark ettirmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

sanat-ve-biz-izev-sergi-min

Türkiye’yi kapsayan on milyon kişilik hedefin yanında dünyaya açılacak olan “sanat ve biz” projesi örnek bir yapılanma ile bundan sonraki farkındalık projelerine üst düzey bir platform oluşturuyor.

6-16 Ocak tarihlerinde gerçekleşen lansman sergisinde ünlü ressamlardab, Johannes Vermeer Kürşat Başar ve Leonardo Da Vinci ise Şakacı Çetin Çiftçioğlu tarafından canlandırılırken, lansman etkinlik sunumunu Cyrano de Bergerac karakteriyle şehir tiyatrolarında üstün performans sergileyen Yiğit Sertdemir üstlendi.

On gün boyunca yaklaşık 100.000 kişinin ziyaret ettiği sergiye katılan ünlü iş adamları, sanatçılar ve tanınmış simalar projeyi ve projede etkin görev alan down sendromlu gençleri hayranlıkla izlediler.

Social BRAND tarafından İZEV için tasarlanan proje ana fikrinin global görsel dili sebebiyle daha şimdiden yurtdışından sergi talebi aldıklarını belirten İZEV Vakfı yetkilileri 2017 yılında ülke genelinde “Sanat ve Biz” projesi kapsamında bir etkinlik takvimi çıkardıklarını, 30 yıla yakın sürede kazandıkları deneyimleri sayesinde bu yeni nesil farkındalık projesi ile ülkemizi temsil etmek istediklerini belirttiler.

Dünyada bir ilk olan proje, sosyal farkındalık adına yeni bir sayfayı açacak olup, yine dünyada bir ilk olan ve İstanbul’da büyük bir süprizle hazırlanan ilk sergi galası fikrinin de öncülüğünü oluşturuyor.

Sanat ve Biz” projesinde “engelli” denilerek toplum tarafından ötekileştirilen “farklı” bireylerin hayatın her noktasında var olması gerektiğinin altını çiziyor İZEV. Şimdiye kadar yapılan organizasyonlarda sürekli yan unsur olarak kullanılan bu bireyler, bu projeyle ana unsur haline gelerek aktif rol üstleniyor ve hayatın her alanında olduğu gibi, sanatta da “biz de varız!” diyor.

Zihinsel engelli bireylerin sesini sanat yoluyla duyurmayı hedefleyen “Sanat ve Biz” projesinde dünyada resim sanatına damga vuran 12 klasik eser ile down sendromlu gençlerin fotoğrafları birleştirilerek yeniden yorumlanıyor.
Bu yolla hem sanata vurgu yapılması, hem de sanat yoluyla zihinsel engelli bireylerin varoluşlarına ışık tutulması hedefleniyor.

Projenin temelindeki iki önemli mesaj: “Zihinsel engelli” olarak tanımlanan bu gençlerin sadece “farklı” bireyler oldukları, diğeri ise dünyanın en ünlü ressamlarının eğer bugün yaşasalardı bu farklı bireyleri marjinal yetenek ve öngörüleriyle resmedebilecek oldukları.

Proje birçok ilde havaalanları, sanat evleri, galeriler, özel müzeler ve alışveriş merkezlerinde sergileniyor. Bu eserlerin kapak ve ayraç olarak kullanıldığı özel tasarım defterler de sergiler süresince izleyiciyle, kullanıcıyla buluşturulacak ve bu gençlerin sosyalleşmeleri ve özgürleşmelerine, hayatın içinde herkes gibi eşit birer birey olarak var olmalarına destek sağlanıyor. Bu defterler, Şubat ayından itibaren ülke genelinde pek çok noktada konumlanıp halkla buluşturuluyor.

Sergi görsellerini oluşturan resimlerin şirket, otel ve benzeri kurum ve kuruluşlara seri halde bağış karşılığı verilmesini hedefleyen bu prestijli projeyi şimdiden pek çok şirket ve gönüllü destekliyor, hatta bu görsellere yurtdışından talepler geliyor.

Dünyaya örnek olacak bu yeni nesil sosyal farkındalık çalışmasının, yıl boyunca ortalama on milyon kişiye ulaştırılmasını hedefleyen proje yetkilileri Merve Kılıç ve Hakan Kural, sergiyi uluslararası arenaya taşımak için şimdiden pek çok ülkeyle irtibata geçtiklerini, bu yolla her ülkeden down sendromlu bireylerle biraraya gelmeyi istediklerini belirttiler.

Bu sosyal sorumluluk projesinin sürekli uluslararası gündemde bulunan Türkiye markasının doğru konumlanması adına büyük fayda sağlayacağına inanan İZEV Vakfı, 2017 yılından başlayarak önümüzdeki 5 yıllık plan dahilinde bölge ve Avrupa ülkelerine ulaşmak için yoğun çalışmalarını sürdürmekte, bu projeyle ilgili olarak da ciddi bir yapılanma içinde çalışmaktadır.

Serginin gerçekleşen ve yakın dönem Proje Takvimi şu şekilde:
Bursa Zafer Plaza, Ankara Esenboğa Havaalanı, İstanbul ÖzdilekPark Alışveriş Merkezi ve İstanbul Nişantaşı City’s Alışveriş Merkezi’nden sonra;
8 Şubat – 10 Mart, İzmir Adnan Menderes Havaalanı
9-10 Şubat, İzmir Ekonomi Üniversitesi
25 Şubat-5 Mart, İstinye Park Alışveriş Merkezi
8-19 Mart, Akasya Alışveriş Merkezi
13-14 Mart, Okan Üniversitesi
21-22 Mart, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
23-24 Mart, Haliç Üniversitesi
29-31 Mart, Doğuş Üniversitesi
Mayıs ayı İzmir’de iki AVM Sergisi
Haziran ayı Bodrum Yat Limanı Sergisi

Detaylı bilgi için:
mervekilic@izev.org.tr
hakankuralist@gmail.com

Yorumlar