Bağlantıda kalın

Genel

Jackson Pollock

jackson pollock

1912 yılında ABD’de doğan Jackson Pollock soyut dışavurumcu bir ressamdır ve  20. yüzyılın en önemli sanatçılarındandır.

Büyük tuvaller üzerinde çalışmayı seven sanatçı, bunlar üzerinde rahat çalışabilmek için onları yere yatırır. Bundan sonraki adım ise bu tuvallerin üzerine yukarıdan boya damlatmaktı. Bu teknikteki ustalığı öyle bir noktaya gelmişti ki, boyayı tam olarak nereye istiyorsa küçük ya da büyük  miktarda damlatabiliyordu.

Damlatma tekniğini kullanarak boyayı karıştırma, fırça kullanma gibi alışıldık uygulamaların dışına çıkmış, yerdeki büyük tuvallerin üzerinde hareket ederek boyayı dökme, damlatma ve fırlatma yoluyla “aksiyon / hareket resmi” adı verilen resimler yapar. Bu yönteminden ve “kötü adam” imajından dolayı da Jack the Dripper lakabıyla anılır.

Kendi çalışma tarzıyla ilgili şunları söylemiştir: “Resimlerim üzerinde çalışırken, o an için ne yaptığımın tamamen bilincinde olmam. Ancak belli bir ‘tanışıklık’ döneminden sonra ne ile ilgili hareket ettiğimi görebilirim. Değişiklikler yapmak, imgeleri yoketmek gibi konulara dair korkularım yoktur, çünkü resmin kendine ait bir yaşamı vardır. İfade edilen bir şeyler olduğu sürece boyanın nasıl uygulandığı önemli değildir. Teknik sadece bir ifadeye varmak için kullanılabilecek yollardan biridir.”

Jackson Pollock’un en tanınmış çalışmalarından biri olan Sonbahar Ritmi tablosu damlama resimlerinin doruk noktasını oluşturur. Resmin muazzam ölçeği ve giriftliği izleyiciyi içine alır, onun deyişiyle izleyici imgenin içine girer. Siyah çizgiler öne çıkar gibi görünürken, kahverengi, beyaz ve gri lekeler geride kalır. Yerinde duramayan, fır dönen enerji, müzik ya da dansı çağrıştırır ve devasa boyutlar ile büyüdüğü Batı Amerika’nın görkemli manzaralarına gönderme yapar.

Alkolik ve çevresiyle ilişkileri çok sağlıklı olmayan Pollock, koleksiyonerler ve galerilerden de daha değişik resimler yapması için baskı görmeye başlayınca, alkol sorunu daha da büyümüş, resimleri karanlıklaşıp figüratif öğeleri de kapsamaya başlamıştır.

1956’da alkollüyken yaptığı araba kazası sonucu ölen ressamın hayatı “Pollock” isimli bir filmde canlandırılmış ve başrol oyuncusu Ed Harris bu film ile en iyi erkek oyuncu dalında 2000 yılı akademi ödülü adaylığı kazanmıştır.

Yorumlar