Bağlantıda kalın

Genel

Jasper Kent, İstanbul Kitap Fuarı'nda

Danilov Beşlemesinin yazarı dünyaca ünlü çok yönlü sanatçı Jasper Kent, 31. İstanbul Kitap Fuarı’nın konuğu oluyor…

Fantasy Book Review sitesinin ”En İyi Tarihsel Fantastik Roman” listesinde bir numara olan ”On İki”nin yazarı olan Kent, İstanbul Kitap Fuarı’nın ikinci gününde, 18 Kasım’da bir söyleşi gerçekleştirecek. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir okuyucu kitlesine sahip olan yazar, sıra dışı hayatı ve eserleri ile tanınıyor.

1968’de Worcestershire’da doğan Jasper Kent, Cambridge’de fen ve doğa bilimleri eğitimi alır, kuramsal fizik alanında uzmanlaşır. Bir süre serbest yazılım danışmanlığı yapar.

Kent, yaklaşık yirmi yıl müzikal tiyatro alanında oyuncu, çalgıcı, yönetmen ve besteci olarak çalışır. Jasper Kent, ”Yazar Krampı”, ”Malvolio’nun İntikamı”, ”Vaat Edilmiş Toprak”, ”Hatırla! Hatırla!” adında dört müzikli oyunun da yazarı.

Yazar asıl şöhretini edebiyat alanında yapar. Tarihsel fantezi roman türünde bugüne kadar yazılmış tüm kitaplar arasında altıncı büyük yapıt olarak seçilen ”On İki”, Danilov Beşlemesi’nin ilk kitabıdır.

”On İki”den sonra dizinin ikinci kitabı ”On Üç Yıl Sonra” kitabını çıkaran Kent, daha sonra da ”Üçüncü Bölge”, ”Zymyeeviç”, ”Mitka Amca” adlı kitaplarını çıkarır.

Jasper Kent bu dizinin ön araştırmasını yaparken, Napolyon’un Rusya Seferi’nde izlediği yoldan giderek, Avrupa’yı batıdan doğuya geçip St. Petersburg’a, Moskova’ya ve Kırım’a gider.

Yorumlar