Bağlantıda kalın

Jean-Michel Basquiat

1960 yılında doğan ABD’li sanatçı Jean-Michel Basquiat uluslar arası üne sahip ilk Afroamerikan ressamdır. Graffiti sanatçısı olarak tanınsa da daha sonraları dışavurumcu resim çalışmalarıyla da tanınmıştır.

Küçük yaşta ailesini ve okulunu terk ederek Newyorkta çeşitli işler yapmıştır. Al Diaz adlı arkadaşıyla SAMO takma adıyla sokaklarda Grafitiler yapmaya başlar ve hızlı bir şekilde ün kazanır. Newyork müzeleri önünde posta kartları çizerek, tişört satarak para kazanmaya çalışmıştır.

Ressam olarak tanınması 1980 haziranında olur. The Times Square Showadlı sergide birçok sanatçının yanında onun çalışmaları da sergilenir. Bu sergiyle ressam olarak tanınmaya başlanır.

1981’de Artforum dergisinde The Radiant Child tablosunun  basılmasıyla da uluslararası olarak tanınır. Daha sonra New York’un birçok galerisinde eserlerini sergilemeye devam eder.

Julian Schnabel, David Salle, Francesco Clemente ve Enzo Cucchi gibi sanatçılarla birlikte yeni dışavurumcu akımın içinde yer almıştır. 1982 yılında Madonna’yla bir birliktelik yaşar. Aynı dönemde Pop Art akımının en önemli temsilcisi Andy Warhol ile tanışır ve birlikte çalışmalar yaparlar. Andy Warhol’un ölümünden çok etkilenmiş ve bağımlısı olduğu uyuşturucu nedeniyle zehirlenerek 1988 yılında ölmüştür. 

Yorumlar