Bağlantıda kalın

Kadın Cinayetleri Platformu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, mücadelesine başlarken iki noktadan yola çıkar. Bunlardan biri, kadın katillerine uygulanan yüksek oranlardaki ceza indirimlerinin, yeni kadın katillerinin ortaya çıkmasında adeta teşvik edici olan rolüdür. Diğer bir nokta ise, ölüm tehlikesi karşısında koruma tedbiri verilmeyen kadınların göz göre göre katledilmesi gerçeğidir. Bu iki temel noktadan yola çıkarak oluşturulan talepler için pek çok eylem yapar, kadın cinayeti davalarını takip eder, yazdığı yasa tasarısı ile meclis kapısınına gider.

Öldürülen kadınların yakınlarıyla el ele verilir.

Şimdi gelinen nokta ise; pek çok kazanımdır. Platformun Ankara’da takipçisi olduğu Ayşe Paşalı cinayeti davasında ilk kez bir kadın katiline ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi sağlanmıştır. Ardından görülen bütün kadın cinayeti davalarında bu karar emsal oluşturmuş ve kadın katilleri ağır ceza almıştır. İstanbul’da her duruşmasında adliye önünde toplanılan Münevver Karabulut’un katiline de ağır ceza verilmesini sağlanmıştır.

Kadın cinayetlerinin diğer muhataplarından hak alma yönünde hazırlanan yasa tasarısı Bakanlar Kurulu’nda görüşülüyor. Platformun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile yaptığı toplantılarda yazdığı yasa tasarısını meclisten geçirmek ve her maddesini uygulatmak için mücadelesi sürüyor.

Platform; Ankara ve İstanbul’da gerçekleştirilen sistematik eylemlerle, kadın katillerinden ve kadın cinayetlerinin tüm muhataplarından hesap soruyor.

İletişim:

kadincinayetlerinidurduracagiz@gmail.com

Yorumlar