Bağlantıda kalın

Genel

Kaz Dağları

[button color=”blue” size=”36″ type=”” rel=”nofollow” target=”_blank” link=”http://www.booking.com/landmark/tr/kazdaglari1.tr.html?aid=349829″]Konaklama Tesisleri[/button] [button color=”blue” size=”36″ type=”” rel=”nofollow” target=”_blank” link=”http://www.geziko.com/home?affId=177810″]Uçak Bileti[/button]
Ege Bölgesi ile Marmara bölgesini birbirinden ayıran Kaz Dağları, Anadolu yarım adasının kuzeybatısında yer alan, Biga yarım adasının en yüksek dağı Kaz Dağı ile ona bağlı dağ sırasıdır. Kaz dağları Çanakkale ve Balıkesir sınırları içerisinde kalmaktadır.

Edremit körfezinin kuzeyini takiben, kuzey doğu-güney batı yönünde 60 – 70 km. uzunluğunda olan Kaz Dağları, batıda Dede Dağı, ortada Kaz Dağı, doğuda Eybek Dağı, kuzeydoğuda Gürgen, Kocakatran, Küçükkatran ve Susuz (Sakar dağı) dağlarından oluşur.

kaz-daglari-360 – 70 km.lik Kaz Dağları zincirinin ortasında yer alan Kaz Dağı’nın, güneyi Edremit Körfezi, doğusu Zeytinli çayı, kuzeyi Kara Menderes Çayı, batısı Altınoluk yerleşiminin batısı (Damla Tepe) ile çevrili olan 21.452 hektarlık alanı, 17.04.1993 tarih ve 21555 sayılı resmi gazetede yayınlanan 93/4243 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Kaz Dağı Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Kaz Dağı Milli Parkı Balıkesir iline bağlı Edremit ilçesi sınırları içerisindedir.

Kaz Dağları’na Ulaşım

İstanbul’dan :
1- Hızlı Feribotla: Yenikapı – Bandırma (1 saat 45 dakika ) – Susurluk – Balıkesir – Havran – Edremit
2- İstanbul – Yalova – Bursa – Balıkesir – Edremit
3- İstanbul – Tekirdağ – Ecabat – Çanakkale – Ezine Ayvacık – Küçükkuyu – Edremit

Ankara’dan :
Ankara – Eskişehir – Bursa – Balıkesir – Edremit

İzmir’den :
İzmir – Menemen – Aliağa – Ayvalık – Gömeç – Burhaniye – Edremit

Kaz Dağları’nın Jeolojik Özellikleri

Mermer, Gnays, mikaşist, amfibolit gibi metamorfik kayaçlardan oluşan Kazdağı kütlesinin zirveler düzlüğü ile kıyı şeridi arasında kalan güney yamaçları dereler tarafından oldukça dar ve derin olarak yarılmışlardır. Manastır çayı ve Şahin deresi kendi adları ile anılan Manastır çayı kanyonunu ve Şahindere kanyonunu oluşturmuşlardır.

kaz-daglari-2Homerosun ilyadasında bin pınarlı ida olarak adlandırılan Kazdağlarında sayısız pınarlar bulunmaktadır bunlardan en önemlileri, Ayı deresine karışan Kırlangıç pınarı, Arıtaşı mahallesinin yakınında bulunan Ekşisu pınarı, Kuru dereye akan Kozlu ve Yenicesu pınarı, Karataş tepe eteklerinde Türkmen yaylasından doğarak zığındereye akan Kartal pınarı, Kar kuyuları mevkinde Bolluca pınarı, Tavşanoynağı tepesinin güney sırtlarından doğarak Bıçkı deresine karışan Yurt pınarı, Aktaş kayasının güneyinden kaynayan Pınarbaşı pınarı, Kapıdağ tepenin doğu yamaçlarındaki Kirazlı pınarı, Yayla tepenin kuzey yamaçlarındaki Aksu pınarıdır.

Kazdağları’nın en yüksek üç tepesi Kazdağı Milli park sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla Karataş Tepesi (1774 m), Baba Tepe (1765 m), Sarıkız Tepe (1726 m) dir.

İklim ve bitki örtüsü

kaz-daglari-vallah-selalesiKaz Dağları’nın Ege ve Marmara bölgelerinin sınırlarını oluşturması nedeniyle iki farklı iklim etkisinde kalması, Avrupa – Sibirya, Akdeniz ve İran – Turan bitki bölgelerinin kesiştiği noktada bulunması nedeniyle bu bölgeleri temsil eden bitki türlerinin burada bulunması, Güney yamaçlarının deniz seviyesinden birden 1700 metrelere yükselmesi, bu alanların dereler ve çaylar tarafından derin vadiler şeklinde yarılması biyo çeşitliliği artırmaktadır.

Kaz Dağı Milli Parkı’nda bilim adamlarınca bugüne kadar 101 familyaya ait 800 cıvarında bitki taksonu tespit edilmiştir. Bu türlerin 77 adedi yalnızca Türkiye’de bulunmaktadır. Bunların 29 tanesi de dünyada sadece Kaz Dağı Milli Parkı’nda bulunan endemiklerdir.

Ender bir ağaç türü olan Kaz Dağı Göknarı dünya üzerinde sadece burada yetişmektedir. Bunun yanında meşe, kestane, kızılçam, gürgen, dişbudak, palamut meşesi ve zeytin ağaçları da mevcuttur.

[button color=”blue” size=”36″ type=”” rel=”nofollow” target=”_blank” link=”http://www.booking.com/landmark/tr/kazdaglari1.tr.html?aid=349829″]Konaklama Tesisleri[/button] [button color=”blue” size=”36″ type=”” rel=”nofollow” target=”_blank” link=”http://www.geziko.com/home?affId=177810″]Uçak Bileti[/button]

Yorumlar