Bağlantıda kalın

Genel

Kemal Sunal

Kendini “ciddi hatta soğuk bir adamımdır, öyle çok gülmeyi sevmem” şeklinde tanımlayan ancak bunun tam tersi tüm filmlerinde gülen ve güldüren bir komedi sanatçısı olarak tanınan Kemal Sunal, 11 Kasım 1944 yılında İstanbul’da doğmuştur.

Vefa Lisesi mezunu olan Kemal Sunal’ın sanat hayatı, amatör olarak okulun tiyatrosunda rol aldığı “Zoraki Takip” adlı tiyatro oyunu ile başlar. Felsefe öğretmeni Lale Balkır onu Müşfik Kenter ile tanıştırır ve profesyonel olarak Kenterler Tiyatrosunda çalışmaya başlar. Daha sonra Ulvi Uraz ve Ayfer Feray tiyatrolarında çalışır.

Sinemayla tanışması Devekuşu Kabare Tiyatrosunda çalışırken sergilediği bir oyunu Ertem Eğilmez’in izlemesi ve bu oyunu çok beğenmesi sonucunda geçekleşir. İlk filmi Ertem Eğilmez’in yönettiği “Tatlı Dillim” olur ve filmde basketbolcü olarak rol alır. Bundan sonra yönetmenin birçok filminde rol almaya devam eder.

Sanatçı komedi filmlerin geçiş öyküsünü şu sözleriyle ifade eder :

“Nasıl oldu bilmem, ben kendimi sahici bir sahnede seyircilerin arasında buldum. Ses Tiyatrosu’ndaki ilk rolüm çok kısaydı. Üç dakika sahnede ya kalıyor ya kalmıyordum. Öyle pek bir şey söylediğimi de hatırlamıyorum. Sahnenin bir ucundan girip öbür ucundan çıkıyordum. Ne yaptığımı da pek hatırlamıyorum, ama seyirci kahkahadan kırılıyor. Bu da benim hoşuma gitmişti. Bildiğiniz gibi o gün bugündür insanları güldürmeyi seviyorum.”

Şaban tiplemesiyle herkesin beğenisini kazanan Kemal Sunal, bu tiplemenin sevilmesiyle birçok filmde “Şaban” adlı karakteri canlandırmıştır.
1974 yılında Gül Sunal ile evlenen Kemal Sunal’ın Ali ve Ezo adlarında, biri kız diğeri erkek iki çocuğu oldu.  Oyunculuğu ve değişik tiplemeleriyle sinemamızda komedi oyunculuğuna yeni bir soluk getiren sanatçının filmleri uzun süre, sıkça televizyonlarda yayımlansa da bu gösterimlerden hiç para alamamıştır.

Sanatçı 12 Eylül döneminden dolayı yarım bıraktığı Marmara Üniversitesi gazetecilik bölümündeki eğitimini 1995 yılında tamamlar. Uzun bir öğrencilik yaşayan Kemal Sunal bu alanda yüksek lisans da yapmıştır. “Tv ve Sinemada Kemal Sunal Güldürüsü” olarak kitaplaştırılan yüksek lisans tezinde kendi filmlerinin sosyolojik incelemesini yapar ve iktidarların sanat alanına yaptıkları ideolojik müdahaleyi irdeler.

Son filmi “Propaganda” olan sanatçı toplam 82 sinema filminde rol almıştır. Sanatçı, Balalayka filminin çekimleri için 3 Temmuz 2000 tarihinde Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalkıştan hemen önce kalp krizi geçirir ve hayatını kaybeder.

İstanbul’daki Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilen Kemal Sunal uçak korkusundan dolayı o zamana kadar hiç uçağa binmemiş ve ölümüyle sonuçlanan bu yolculuğa da güçlükle ikna edilmişti.

İlk başrol oynadığı film “Salako “olmuş, “Kapıcılar Kralı” filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivalinde 1977 de “En İyi Erkek Oyuncu” ve 1998’de “Yaşam Boyu Onur Ödülü”ne layık görülmüştür. 1989’da ise 2. Ankara Film Festivalinde, “Düttürü Dünya” filmindeki rolü ile “En İyi Erkek Oyuncu” seçilmiştir.

Hababam Sınıfı, Zübük, Varyemez, Gülen Adam, Koltuk Sevdası, Talih Kuşu, Deli Deli Küpeli, Garip, Ortadirek Şaban, Şabaniye, Postacı, Devlet Kuşu, Davaro, Tokatçı, Çarıklı Milyoner, Kanlı Nigar, Kılıbık ve Gol Kralı diğer bazı filmleridir. Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Murtaza, Deli İbrahim, Dev Aynası ve Gergedan ise rol aldığı tiyatro oyunlarındandır.

Yorumlar