Bağlantıda kalın

Kevin Carter

1960 doğumlu olan Kevin Carter Güney Afrikalı fotoğraf sanatçısıdır. Bang-Bang Kulubü üyesi olan Carter, Pulitzer ödülü almış sanatçılardan biridir.

Pulitzer ödülünü kazandığı fotoğraf, zayıflıktan ve açlıktan ölmek üzere olan , Birleşmiş Milletler yardım kampına ulaşmaya çalıştığı sanılan küçük yaştaki siyah kız çocuğuyla onun yakınına tünemiş ve ölmesini bekleyen akbabayı yansıtmaktadır.

Carter bu durumu fotoğraflamış o esnada akbaba da kaçmıştır. Ancak Carter küçük kıza da yardımcı olmamıştır. Yoğun eleştiriler almasına neden olan bu tutumu hala eleştiri konusudur. Savunmasını, yardım görevlisi olmadığı ve profesyonel fotoğraf sanatçısı olduğunu söyleyerek yapar. Bulaşıcı hastalıklar nedeniyle gazeteci ve fotoğrafçılara hasta insanlara dokunmamaları gerektiği uyarısı da sıkça yapılıyordu.

Kevin Carter yardım örgütlerine büyük bir maddi kaynak sağlayan bu fotoğrafdan 3 ay sonra depresyona girer. 27 Temmuz 1994’te Johannesburg’un bir banliyösünde park ettiği kamyonetinin içine egzoz basarak intihar etti. Yazdığı notta ölmek üzere olan çocukların peşini bırakmadığını söyler.

Yorumlar