Bağlantıda kalın

KITKA Arhavi'de

Amerikalı ünlü kadın vokal grubu KITKA; Laz müziği çalışmak için Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali kapsamında Arhavi’de…

Balkan, Doğu Avrupa, Rusya ve Kafkas kadın söyleme gelenekleri ve yerleşik müzikleri araştırarak çalışmalar yapan Amerikalı kadın vokal grubu KITKA, uzun zamandır Doğu Karadeniz’de sanatsal etkinlikler düzenleyen Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği’nin davetlisi olarak geleneksel Laz müziği üzerine atölyeler yapmak için Arhavi’ye geliyor.

Yaptıkları farklı kültür müziklerini bugüne kadar 7 albümde toplayan KITKA; Gola Derneği’nin evsahipliğinde geleneksel Laz müziği söyleme teknikleri çalışacak. Ve tüm çalışma süreci 5 Temmuz akşamı müzisyen Birol Topaloğlu’nun Arhavi’de açtığı yeni mekanı Ezmoce Köy Evi’nde sahnelenecek.

KITKA ile beraber sahnede; Laz kadın sanatçılar; Eka (S. Refika Kadıoğlu), Dalepe Nena Grubu’ndan Mine Kalaycı, Elif Taşkın, Yasemin Taşkın, Burcu Demir’in yanısıra Mabira Güler Topaloğlu ve Gürcistan’ın sınır köyü Sarpi’de yaşayan Sarpuli Trio grubunun kurucu solistlerinden Lily Abdulisi yer alacak.

Gola Derneği’nin düzenlediği Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali’nde uzun yıllardır devam eden “Karadeniz Kadın Sahnesi” kapsamında gerçekleştirilecek etkinlik; 5 Temmuz akşamı, saat 19.00’da Ezmoce Köy Evinde izlenebilecek.

İletişim: golader@gmail.com

Yorumlar