Bağlantıda kalın

Ekonomi

Konaklama vergisi komisyondan geçti

24 Ekim’de AKP tarafından TBMM’ye sunulan vergi paketinin 31 maddesi komisyondan geçti. Teklifle “Konaklama Vergisi” adı altında yeni bir vergi getiriliyor. 

Konaklama vergisi, konaklama tesisinin türü esas alınarak, tesisin türüne göre ve “kişi başına gecelik” olarak hesaplanacak. Tatilciler 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 lira, 2 ve tek yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampingler için 6 lira vergi ödeyecek.

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren Dijital Hizmet Vergisi Kanunu İle Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin 31 maddesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Teklifle, “Konaklama Vergisi” adı altında yeni bir vergi getiriliyor.

Vergi paketine ilişkin yasa teklifinin görüşmeleri sırasında, AKP Milletvekilleri tarafından verilen önergenin kabul edilmesiyle konaklama vergisine ilişkin madde değiştirilerek kademeli vergilendirmeye gidildi.

Geceleme başına belirlenen maktu tutarlar, her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak.

Konaklama vergisi, konaklama tesisinin türü esas alınarak tesisin türüne göre ve kişi başına gecelik olarak hesaplanacak.

Kişi başına gecelik konaklama vergisi;

  • 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 18 TL,
  • 4 yıldızlı otel ve tatil köyleri için 12 TL,
  • 3 yıldızlı oteller ve belediye belgeli konaklama tesisleri için 9 TL,
  • 2 ve bir yıldızlı oteller, pansiyon, motel, apart hotel ve kampingler için 6 TL,
  • Butik oteller ve özel konaklama tesisleri için 18 TL olacak.

12 yaşından küçük çocuklara verilen geceleme hizmetleri bu vergiden istisna olacak.

Okumaya Devam
Reklam
Yorumlar

Yükselenler