Bağlantıda kalın

Küçük Prens

Saint-Exupery’nin dünyaca bilinen eseri Küçük Prens, Türkiye’de tiyatro izleyicisinin karşısına göz alıcı bir ekiple geliyor. Bitiyatro ve Theater an der Ruhr ortak yapımı olan proje; Exupery’nin aşk, savaş ve çocukluk özlemiyle geçen hayatından esinlenmeler taşımakta ve yazarın bu ünlü eserinin yeniden okunması ve yorumlanması üzerine özel bir çalışma olarak sahnelenmekte.

Tiyatroda farklı kültürlerin karşılıklı etkileşimini önemseyen Avrupa’nın en önemli yönetmenlerinden Roberto Ciulli’nin önderliğinde daha önce Meksika, İran, Irak ve İspanya’da sahnelenen oyunun şimdiki durağı Türkiye…

Almanya’daki Theater an der Ruhr’un kurucusu Roberto Ciulli’nin yönetimiyle sahnelenecek olan eser, Türkiye’de Bitiyatro ile izleyicilere ulaşacak. Yönetmenin Bitiyatro ekibine getirdiği öneriyle çalışmalarına başlanan yapımda; tiyatro, sinema ve televizyon izleyicisinin yakından tanıdığı Laçin Ceylan ve Nihat İleri oyuncu olarak sahnedeler.

Yapım, Theater an der Ruhr’un 12 yıldır başarıyla sahnelenen ve ününe ün katan Küçük Prens’in bir Türkiye versiyonu olarak yoluna devam edecek.

Çocuk edebiyatına kazandırılmış bir eser olarak bilinen Küçük Prens adlı oyun çocuklar için değil, yetişkinler için hazırlandı.

Saint Exupery’nin dediği gibi:

Artık büyüdünüz ve oldukça “tuhaf”sınız.
Aramayı unutmak ve gitgide “tuhaf”laşmak bir yetişkinlik hastalığıdır belki.
O zaman hatırlayalım: “Yalnız çocuklar ne aradıklarını bilirler.”

Proje: Bitiyaro ve Theater an der Ruhr ortak yapımı
Süre: 1 saat 20 dakika

Yazan: Antoine de Saint Exupery
Yöneten: Roberto Ciulli
Yönetmen Yardımcıları: Christine Sohn, Hümay Güldağ Belgin
Dekor ve Kostüm: Özlem Ölçeroğlu, Şebnem Ölçeroğlu
Işık: Metin Belgin, Önder Ay, Polat Niloğlu
Müzik: Gerd Posny
Kondüvit: Özlem Ölçeroğlu
Grafik Tasarım: Bâlâ Kavlakoğlu
Oyuncular: Nihat İleri, Laçin Ceylan

Sahne: Ankara Devlet Tiyatrosu Akün Sahnesi, Ankara
Tarih&Saat: 06 Haziran 2014 20:30

Yorumlar