Bağlantıda kalın

Müzik

Laço Tayfa

Klarnetçi Hüsnü Şenlendirici ve 8 müzisyenin biraraya gelmesiyle kurulan Laço Tayfa, ilk olarak “Brooklyn Funk Essentials” ile birlikte kaydettikleri “In The Buzzbag” adlı albümü ile adını duyurdu.

Türk müziğinin geleneksel formlarını jazz, funk, reggae gibi batı formları ile kaynaştıran “In The Buzzbag” albümünün Türkiye ve Amerika’da satışa çıkmasının ardından, Laço Tayfa İstanbul Caz Festivali ve Yapı Kredi Sanat Festival’inde Brooklyn Funk Essantials ile birlikte sahne aldı. In The Buzzbag ile uluslararası müzik piyasasının büyük beğenisini kazanan Laço Tayfa grubu 2000 yılının Ocak ayında çıkardığı Bergama Gaydası adlı albümle Türk ve dünya müzik endüstrisine tek başına merhaba dedi.

Klarnette Hüsnü Şenlendirici, klavyede Burç Şensesli, Bass da Nurhat Şensesli, davulda Volkan Öktem, ritm perküsyonda Mehmet Akatay, kanunda Nuri Lekesizgöz, kemanda Ergun Hepbildik ve bağlamada Özkan Alıcı’dan oluşan Laço Tayfa grubu , geleneksel türküleri topladıkları bu ilk albümle Karadeniz, Ege, Trakya, İç Anadolu ve Azeri parçalarının alt yapılarını zenginleştirip, kendi sihirini de ekleyerek dinleyicilerin beğenisine sundu. Bergama Gaydası, Türkiye’den sonra etnik müzik plak şirketlerinden biri sayılan Traditional Crossroads tarafından tüm dünyada dağıtıldı.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser veren grup Mayıs 2002’de ABD New York Central Park’ta ve 35 kişiyi biraraya getirerek oluşturduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002’de, 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali de dahil olmak üzere önemli festivallerde sahne aldı. Ekim 2002’de Doublemoon “Hicaz Dolap” isimli 2. albümleri Doublemoon tarafından piyasaya çıktı. Türkiye’nin çeşitli yörelerinin en bilinen şarkı ve türkülerinden derlenen onüç eserden oluşan albüme Athena ve Kibariye de vokalleriyle renk kattı.

Yeni albümün ardından 11 şehirlik bir Türkiye turnesine çıkan Laço Tayfa Anadolu’da sevenleriyle buluştu. 2003 yazında Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde ünlü Yunan müzisyen Vassilis Saleas ile bir konser verdi.

Albümleri
Hicaz Dolap (2002)
Bergama Gaydası (2000)

Yorumlar