Bağlantıda kalın

Lhasa de Sela

1972 yılında New York’ta doğan ABD’li şarkıcı ve besteci Lhasa de Sela öğretmen bir babanın ve fotoğrafçı-aktrist bir annenin çocuğudur. Eğitimini annesinden alır. Müzik hayatına 13 yaşında San Francisco’da bir cafede şarkı söyleyerek başlar.

On dokuz yaşında Montreal’e taşınır ve beş yıl boyunca buradaki barlarda şarkı söyler. 1997 yılında ilk albümü olan La Llorona’yı çıkarır. Bu albümle 1997’de Quebec Félix Award’u ve 1998’de Canadian Juno Award’u kazanır. Birkaç yıl süren Avrupa ve Kuzey Amerika turnelerinden sonra şarkı söylemeyi bırakarak Fransa’ya yerleşir. Bir süre sirk tiyatrosunda çalışan kız kardeşlerine katılır.

Marsilya’ya taşındıktan sonra şarkı yazmaya başlayan Lhasa, ikinci albümü The Living Road’u çıkarmak için tekrar Montreal’e döner. 2003’te çıkardığı bu albümde İngilizce, Fransızca ve İspanyolca şarkılar yer alır. Albümün çıkışından sonra iki yıllık turneye çıkan Lhasa bu albümle 2005 yılında BBC World Music Award’u kazanır.

2009 yılında sadece İngilizce şarkılardan oluşan Lhasa isimli albümü Kanada ve Avrupa’da yayımlanır. Bu albümü çıkardığı süreçte kanser tedavisi de gören Lhasa yaklaşık iki yıllık mücadelenin sonucunda 2010’da Montreal’de hayatını kaybeder.

Yorumlar