Bağlantıda kalın

Lilith | Esra Pekin

Lilith miti Hristiyan ve İslam kaynaklarından zamanla yok olup gitmiştir. Lilith’in yaratılan ilk kadın ve Adem’in ilk karısı olduğunu Yahudi kaynakları aracılığıyla öğreniyoruz. Tevrat’a da Sümer efsanelerinden girdiği düşünülmektedir. Adem’e başkaldırdığı için cennetten kovulan Lilith’in hikayesini bir de Lilith’in ağzından dinliyoruz kitapta.

Günümüzde efsaneyi yeniden canlandırıyor Esra Pekin Lamia’nın hikayesiyle. Aslında hiç yok olmayan tarihin içinde tekrar tekrar farklı yerlerde farklı kimliklerle karşımıza çıkan Lilithi. Habil-Kabil efsanesiyle harmanlayarak Lamia’nın iki kardeşin aşk tuzağına düşüşünü, intikamını, gücünü, acısını ,kalbinden vazgeçiş hikayesine tanık oluyoruz.

“İsmim Lamia,annem koymuş adımı, hayatı boyunca tek başına verdiği tek kararın bu olacağını o günlerde bilemeden. Geceleri ölü bebeklerini düşünmekten uyuyamayan ,uyumak için gözlerini bir kutuya koyan Lamia’yım. Zeus’un acıdığı kadınım…

Tüm zamanların hakkında en çok konuşulan, kadınların korkulu rüyası,erkeklerin en güzel düşlerinin kızıl saçlı ziyaretçisi, karanlığın kraliçesiyim.

İsmim Lilith. Tanrı’nın Adem’le aynı anda yarattığını unutmak için tüm kutsal kitaplardan adını utanmazca sildiği ve cennetinden kovduğu buna karşılık ölümsüzlükle ödüllendirdiği ve yalnızlıkla cezalandırdığı ,yalnızlığını şeytanla düşüp kalkarak gideren, şeytandan olma bebekleri Tanrı tarafından katledilen, Adem’in ilk karısı Lilith’im. Tanrı’ya başkaldıran ilk kadınım.

Tek suçum başkaldırmaktı. Suçluyum. Yaptıklarım için mi? Hayır! Yapılanları benim yaptığımı kimsenin bilmesine izin vermediğim için. Sanırım ölümsüzlüğümün sırrı bu.

Demiştim: Ben tüm zamanların en pasifist aktivistiyim.’’

Sel Yayıncılık
Basım Tarihi: Mart 2012
Tekrar Baskı Tarihi: Eylül 2016
ISBN: 978-975570-558-3

Yorumlar