Bağlantıda kalın

Londra'da Halime Yurdagül sergisi: "Journey"

HLS GALLERY, 20-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında Çağdaş Türk resminin İngiltere’deki temsilcilerinden Halime Yurdagül'ün “Journey” isimli resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Çalışmalarını ve yaşamını Londra’da sürdüren Halime Yurdagül, son yapıtlarından oluşan sergisinde, dünyanın çeşitli yerlerindeki insanların yüzyıllar boyunca geliştirdikleri uygarlıkların öyküsünü günümüzde yeniden yorumlayıp, izleyiciyi dünya tarihinde bir yolculuğa çıkartmayı hedefliyor.

Denizcilik tarihinde derin izler bırakmış, kartograf ve deniz bilgini olan Piri Reis ile keşifçi Christopher Columbus sanatçınının bu serisine ve yolculuğuna ilham kaynağı olmuştur. Çalışmalarında yer alan, tarihte iz bırakmış medeniyetler sahnelerinde  sanatçı kendisini beslerken diğer yandan izleyicinin anılarını canlı tutmayı amaçlıyor.

Qube Open Art Show’da sergilenen iki resmi için Geleceğin Yeteneği ödülüne layık görülen, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nden mezun olan sanatçı, öğrenciliği sırasında da Turkcell’in düzenlediği sanat yarışmasına katılmış  ve çalışmaları Turkcell Koleksiyonunda sergilemek üzere seçildi. Ayrıca, ilk çalışmaları TRT tarafından düzenlenen etkinliklerde çok başarılı oldu. Ödül kazanan eserler çeşitli galerilerde ülke çapında sergilendi. Çalışmaları Olimpiyatlar yarışmasında ayrıca listelendi ve ‘Olimpiyat Evi’ etkinliğinde sergilendi.

Sanatsal üretiminde farklı renk, desen, doku,  perspektif ve teknik kullanımı eğiliminde olan sanatçı Saint Martins College ve Princess Foundation gibi kurumlarda aldığı eğitimler ile de sanatsal keşiflerine devam ediyor.

Yorumlar