Bağlantıda kalın

Genel

Louis Aragon

1897 yılında Paris’te doğan Louis Aragon, en tanınmış Fransız şairlerinden biri olup aynı zamanda komünist bir siyasal eylemci, roman ve deneme yazarıdır.

Dilimize çevirilen “Mutlu Aşk Yoktur”, Elsa’nın Gözleri” ve Zülfü Livaneli’nin seslendirdiği “Yalnız İnsan” eserleriyle tanınan Aragon dada akımının öncülerindedir. Daha sonra en önemli şiir akımlarından sürrealizmin de kurucuları arasında yer alır. Şiir, roman, eleştiri ve deneme başta olmak üzere 61 kitabı yayınlanmıştır.

Siyasal yönü ve eylemleriyle de tanınan Louis Aragon, II. Dünya Savaşı’na gizli karşı koyma hareketlerine de katılmıştır. Dönemin siyasi yapısına karşı duruşunu simgeleyen ve Fransız direnişinin türküsü haline gelen “la rose et le réséda” nin de yazarıdır.

Birçok şair ve yazarı etkileyen Aragon “Le Paysan de Paris” romanıyla, gerçeküstücülüğün en güzel örneklerinden birini yazmıştır. Açık yazan bir ozan olduğu için birçok şiiri şarkı olarak da söylenmiştir.

Louis Aragon siyasi duruşunu ve aşkını tutkulu bir şekilde eserlerinde yansıtır ve o döneme ayna tutar. Ona hala severek okunan aşk şiirlerini yazdıran Elsa Triolet ile ilişkileri, bu ilişkiyi yaşadıkları dönemin tüm özellikleri yazdıklarında yansır. Elsa ve Aragon Fransa direniş hareketinin önemli isimlerinden ve sembollerinden olmuşlardır. Fransa’nın işgal yılları Aragon’a “Mutlu Aşk Yoktur” isimli şiirini yazdırır. Toplumsal bir mutsuzluk yaşanan dönemde bireysel mutluluk olamazdı ona göre.

….
Yara açmayan aşk yoktur kalpte.
İz bırakmayan aşk yoktur insanda.
Ve tıpkı senin gibidir vatan aşkı da.
Gözyaşlarına boğulmayan aşk yoktur.
Mutlu aşk yoktur.
İkimizin aşkıdır bu gene de.

Louis Aragon, Nazım Hikmet’in ölümünden derin bir üzüntü duymuş ve şu sözlerle başlayan bir yazı da yazmıştır: “Hayır, yazamam, şimdi olmaz, rica ederim. Bırakın benim için bütünüyle ölsün, yoksa, daha önce, altmış yaşındaki bu delikanlı, bu sarışın boğa, ne hapishanenin, ne hastalığın, ne yaşın etkileyebildiği bu insan içimde terütaze yaşadıkça hiç bir şey yazamam…”

Louis Aragon 1982’de Paris’te ölmüştür. Mezarı Elsa ile birlikte yaşadıkları evin bahçesinde yan yanadır.

Aşk Şiirleri, Mutlu Aşk Yoktur, Öyle Derin ki Gözlerin, Anicet ya da Panorama, Bir Sürekli İlkbahar ve Elsa Türkçe’ye çevrilen kitaplarındandır.

Yorumlar