Bağlantıda kalın

Luxus

Luxus özgün besteleri ve bilindik şarkılara yaptıkları düzenlemelerle, çigandan arabeske, bluesdan punka geniş bir müzikal yelpazesi olan bir grup… Alper Bakıner’in kurduğu, akordeonda Ozan Akgöz, klarnet ve vokalde Kamucan Yalçın, perküsyonda İsmet Kızıl’ın ve bas gitarda Olcah Bozkurt’un olduğu Luxus, arabesk, geleneksel ezgiler, çigan, tango gibi farklı türlerde müzik yapmakta.

Genel olarak tarzları Oriental Blues kavramıyla adlandırılabilir. Tanıdık şarkılara farklı ve eğlenceli yorumlar getiren grup bununla sınırlı bir “cover grubu” değil.

Sözü, bestesi kendilerine ait şarkıları da mevcuttur. Müzik hayatına 2005 yılında Araf adlı bir barda başlar Luxus. Başta Alper Bakıner ve akordeonda da Ozan Akgöz olduğundan gruba iki gitar ve darbuka da eklenerek doğaçlama yapılmasına karar verilir. Neden saçların beyazlaşmış, ada sahilleri alışılmışın çok dışında çalınıp söyleniyordu ve çok beğeniliyordu.

Oryantal üzerine blues yapıyorlardı ve böylece tarzlarına ” Oriental Blues” adını verirler. Gruba sonradan davul ve bas da eklenir. Oryantal ve blues tarzlarının ruhuna uygun olarak acıdan neşe üretir tarzda çok acılı olmadan biraz da dalga geçerek yorumlarlar şarkıları. “neden saçların beyazlamış arkadaş”ta olduğu gibi… Luxus konservatif müzikten sıkılıp bunun dışına çıkmak isteyenlerin grubu olur. Gruplu teması olan 22-23 müzisyen vardır.

Luxus beste de yapmaya başlar ve Bakıner’in önceden hazırladığı “acayip şeyler”, “derdim günüm” ve “zonk” şarkılarına üç yeni beste eklenerek ilk albümlerini çıkarırlar. Alper Bakıner çıkardıkları albümlerin çizgisiyle ilgili şu açıklamayı yapıyor: “ ikinci albüm de diğeri kadar politik. Hem de bundan sonra yapacağımız işler kadar…

Epeydir politika değil anti-politika üstüne düşünüyorum. Apolitik olmaktan bahsetmiyorum. Anti-politika üstüne düşünüyorum çünkü politikayı, iktidar ve muhalefeti barındıran kısırdöngüden ibaret bir şey olarak görüyorum. Birinci albümde de ikincide de o güdük politika işlemiyor. Daha yaşamsal şeyler işliyor. İktidar dilinden nefret ediyorum ama iktidara talip olan muhalefet dilinden de nefret ediyorum.”

Albümleri:

Acayip Şeyler (2008)Yakartop Music

Bi’ Lareya (2011) – Anadolu Müzik.

Yorumlar