Bağlantıda kalın

Mahmut Karatoprak, Suyun Boğulduğu Yer

Mahmut Karatoprak’ın “Suyun Boğulduğu Yer” isimli resim sergisi 5 Aralık 2012 – 5 Ocak 2013 tarihleri arasında Galeri Selvin’de gezilebilecek…

Sergi Tanıtımı:

“Kimileri için geçmiş, tanıkların sorgulanabildiği bir süreçtir bazen. Bu tanıkların izlerinin, yapıtlarda yer alması, geçmiş deneyimlerden edilinen kazanımların bu gün ile harmanlanarak, gelecek için yeni anlamlar kazanması demektir. Her ne kadar modernizm bu tanıkların şahitliğini yok saysa, onları modası geçmiş masal kahramanları gibi görüp, tarihin karanlık bilinmezliğine mahkum etsede, tarih çok geçmeden yardıma koşmuştur. Bu günkü tarih her geçmişe atılan adımın ”gerileme” olmadığını, böyle bir eylemin yalnızca ileriye doğru atılabilmek için bir ”ivme kazanma” süreci olduğunu hatırlatır.

Böyle bir ivmeyle geçmişle gelecek arasında sıkı bir bağ kuran Karatoprak’ın eserleri günümüzde yeniden yaşam bulan ”eski’nin” gelecekte parlayan çağdaş yüzü olarak görülebilir. Karatoprak’ın çalışmaları, gerek teknik ve malzeme olarak gerekse seçilen konu, imgeler ve kendine özgü anlatımıyla geçmişin sessiz tanıklığını yaparken, sanki geleceğe ait kehanetlerde bulunacak bilge tavrıyla modern dünyanın pencerelerinden görsel alanımıza sızarlar.

Günümüzde bu çalışmalar ikonografik üslubun sınırlarını zorlayan imgeler cümbüşüdür. Günlük hayatımızın içinde yer alan çok sıradan ve gözardı ettiğimiz her türlü nesneler belli bir disiplin içerisinde bizlere gülümser. Tabii Mahmut Karatoprak’ın olmazsa olmazı, yorgun, ingin, bilge, ok sevmiş ama hüzünlü kadınları ile beraber… Bir su damlası gibi berrak ve tertemiz…”

Adres:
Galeri Selvin
Dere Sok. No:3 Arnavutköy,Beşiktaş / İstanbul

Yorumlar