Bağlantıda kalın

Matthias Verginer sergisi: Ağacın Gözleri

Matthias Verginer’in “Ağacın Gözleri” isimli Türkiye’deki ilk sergisi 9-30 Kasım tarihleri arasında Galeri Selvin‘de sanatseverlerle buluşuyor.

Matthias Verginer - Ejection SeatMatthias Verginer’in eserleri mizah yüklüdür. İlk bakışta belirsiz ve komik gibi görünse de oluşturdukları gülümseme izleyiciyi doğruca duygusallığa yöneltmez. Henri Bergson’un dediği gibi: “Akıl, saflığa ve basitliğe yöneltir.”

Bu eserler sadece eğlenceli ve çekici değildir. Bizleri, sorgulanabilir veya tümü ile gerçek, değişen veya hareket etmeyen mekanizmaları üzerinde düşünmeye de zorlar. Ahşap yontularak ortaya çıkan renkli hayvan ve insan figürleri sadece “güzel” değil ama şaşırtıcı ve gizemli rüyalar gibidir.

Matthias Verginer - Super Girl OriginalMatthias’ın, süper kadınlar gibi uçmayı hayal eden kilolu kadınları bizi güldürse de insanların gerçek duygularını ifade etmekte.

Zürafa tenli bir fil olmayacak bir hayvandır ama mizahi olarak modeller ile aynı olmamak arzusunun tam bir sembolüdür. Aynı zamanda, Matthias’ın hayvanları eğer yönetebilirsek üstlerine binebileceğimiz müttefiklerimizdir.

Matthias Verginer:
1982 İtalya, Bressanone doğumlu olan sanatçı, 1996-2001 Selva Gardena Devlet Sanat Okulu’nda reklam grafiği ve heykel bölümünde eğitimini almıştır. Kuzey İtalya’da, Ortisei şehrinde yaşıyor ve çalışmalarını orada sürdürüyor.

Yorumlar