Bağlantıda kalın

Mehmet Güleryüz Söyleşisi

Ünlü sanatçı Mehmet Güleryüz bugün İzmir Key Hotel’de İzmirli sevenleriyle bir söyleşi gerçekleştirdi. Söyleşiye İzmirli sanatseverler, öğrenciler, güzel sanatlar öğrencileri ve akademisyenler yoğun bir ilgi gösterdi.

Güleryüz, kendine has anlatım tarzı eşliğinde, katılanlar ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Gerek söyleşi dışında, gerek söyleşi esnasında, kendisine sorulan her soruya samimi cevaplar sundu, ayrıca öğrencilere değerli öğütler verdi.

“İkisini de seviyorum ama ben ressamım”

Kendisine oyunculuğu mu yoksa resimi mi tercih edildiği sorulduğunda Güleryüz, her ikisinin de eğitimini aynı dönemlerde aldığını ve her ikisini de çok sevdiğini belirtti, fakat resimin kendisi için çok daha ayrı olduğunu, ona kendisini daha çok verdiğini ve kendisini ressam olarak tanımladığını vurguladı.

“Çizemediğim hiçbir şeyi görmemişimdir!” – Goethe

Söyleşide tartışılan hususlardan bir tanesi de plastik sanatlar, tasarım ve hatta grafik tasarım alanlarında desenin ve çizimin önemiydi. Güleryüz, aynı zamanda ressam ve renk kuramcısı olan büyük Alman şair Goethe’den yaptığı “Çizmediğim hiçbir şeyi görmemişimdir” alıntısıyla güzel sanatlar ve tasarımda çizimin son derece önemli olduğunu belirtti.

NOT: Mehmet Güleryüz’ün İzmir-Konak Pier, Nar Artiz Galeri’de süren sergisi, 13 Ocak 2014 tarihine kadar görülebilir:
Mehmet Güleryüz Resim Sergisi | maroon®

Yorumlar