Bağlantıda kalın

Kültür Sanat

Mete İnselel

Mete İnselel

Sanatçı 2 Aralık 1938 yılında İstanbul’da doğar. Serbest muhasebeci bir babanın derslerinde çok başarılı bir oğluydu. Güzel sanatlar okumaya başladığında mezun olmak üzere olan ev arkadaşının hazırladığı bir oyunun provalarında gelmeyenlerin yerine o katılıyordu. Mimiklerine hakimiyeti ve sesini etkili kullanması ev arkadaşı Ferhan Şensoy’un dikkatini çeker. Diğer oyuncuların da oyunu alarak kendisine Aya Maya Kumpanya Topluluğu’nun sergilediği oyunlarda yer verilmiş ve müsamere salonu dışında geniş seyirci kitlelerinin doldurduğu sahnelerle tanışmıştır.

Ardından okulu bırakma zorunluluğu, askerlik ve evlilik gelir. Mete İnselel için sıkıntılı ve parasız günler başlamıştır… Sabun köpüğü olarak tabir edilen filmlerde aldığı küçük roller alarak hayatını sürdürmekteydi. Uzun süre bu şekilde devam edemeyeceğini fark eden İnselel sinemanın o dönemdeki furyası olan erotik filmler için gelen teklifleri kabul eder. Roller küçük, çekimler basit olsa da getirisi yüksekti. Sanatçı bu durumdan rahatsız olduğunu gizlemiyordu.

1974’de çekilen Salako filminin setinde Kemal Sunal’ı giydirir, çay-kahve ve öğle yemeğiyle ilgilenir, işçileri yönlendirir. Kemal Sunal onu Kartal Tibet ile tanıştırır. Filmin ortalarına doğru sufle vermeye başlayan İnselel yine etkili ses tonuyla ve mimikleriyle dikkat etmeyi başarır. Daha sonra Kemal SUnal’ın Köyden İndim Şehir’e filminin setinde de yardımcılığını yapar. Filmle ilgili tüm hazırlıkların tamamlanmasına rağmen resepsiyon görevlisi rolünü kime vereceklerini unutmuşlardı. Senarist Zeki Alasya filmin yönetmeni Ertem Eğilmez ile bu durumu tartışırken, Arzu Film Yapım’ın sahibi Kartal Tibet Kemal Sunal’a bu rolü İnselel’in yapıp yapamayacağını sorar. Filmin diğer bir oyuncusu Metin Akpınar “Denesin” diyerek İnselel’i çağırır. Zeki Alasya ile 10 dakikalık bir provadan sonra tam da yönetmenin istediği performansı sergiler.

Bu filmde aldığı figüran rolünden sonra ekibin beğenisini oldukça kazanan Mete İnselel, Çam sakızı, Yüz Liraya Evlenilmez, Hop Dedik Kazım, Ahududu, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz gibi bir çok filmde rol alır.

Usta oyuncu röportajlarında erotik filmlerde aldığı rollerden duyduğu sıkıntıyı sıklıkla dile getirmiş, ancak bu filmlerden kazandığını tiyatroya gönül verenler için harcadığını da belirtir.

Son olarak 1981 yılında Deliler Koğuşu’nda rol alır, aynı yılın 15 Mayıs’ında kalp kriziyle hayata gözlerini yumar. Ardında 50’den fazla film bırakarak…

Yorumlar