Bağlantıda kalın

Metehan Özcan, Resimli Bilgi

Metehan Özcan’ın Resimli Bilgi isimli solo sergisi 4 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arasında Elipsis Gallery görülebilir.

Özcan, bu sergisinde fotoğrafladığı dünya ile başkaları tarafından fotoğraflanmış dünya arasındaki belki de yapay sınırı eriterek bütün görsellerin üretilmiş doğasına dikkat çekiyor.

Serginin omurgasını üç farklı seri oluşturuyor. Sanatçı çeşitli kaynaklardan derlediği görselleri bazen takıntılı olarak tanımlanabilecek bir titizlikle birleştirerek görsellerin arasındaki gerginlikler ve yakınlıklar aracılığı ile hikayeler kurguluyor. Sergide yer alan Resimli Bilgi serisi bu karmaşıklaştırırken organize etme yönteminin ilk çıkış noktası. Bir arada sergilenen mekan ve nesne fotoğrafları ile de Özcan kendi üretimiyle olan ikircikli ilişkisini kurcalıyor.

1975 yılında doğan Metehan Özcan 1993-1995 yıllarında St. Louis Üniversitesi’nde mimarlık önlisans eğitimi aldı. Lisans derecesini Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü’nde (2000), yüksek lisans derecesini Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Programında aldı. Çalışmalarında çoğunlukla modernist mekanın varoluşunu ve temsiliyetini sorgulayan Özcan, minör tarih, kimlik, cinsiyet ve tasarım kültürü gibi kavramlar üzerinden işler üretmektedir.

Adres: Elipsis Gallery

Hoca Tahsin Sokağı 34425 Beyoğlu İstanbul

 

Yorumlar