Bağlantıda kalın

Mine Sanat Galerisi

Mine Sanat Galerisi, 1983 yılında İstanbul’un Kadıköy semtinde çağdaş sanatın öncülüğü konusundaki fikrin alt yapısını oluşturmuş ve 1985 yılında Altıyol, Kuşdili caddesindeki ilk mekanında resmen faaliyetlerine başlamış.

Galerinin kurulmasına fikirleriyle destek vermiş olan Adnan ÇOKER, Mustafa ATA, Zekai ORMANCI, Serhat KİRAZ, Yusuf TAKTAK ve Nur KOÇAK’ın çalışmaları aynı zamanda galeride düzenlenen ilk sergiyi oluşturuyor. Galerinin kuruluşunda İstanbul’un Anadolu yakası tercih edilerek, söz konusu bölgenin çağdaş sanat galerisi eksikliğini doldurma görevi üstlenilmiş. Nitekim 1989’da galeri Altıyoldaki mekanınından ayrılıp Mimar Ahmet Uysal ile gerçekleştirdiği ortak projelerle faaliyetlerine Kızıltoprak’tan devam ediyor. 1991’den itibaren de on yıl boyunca Bahariye Sokullu Sokak’ta üç katlı binanın ilk katı sergi mekanı, ikinci katı panel ve sanat sohbet mekanı, üçüncü katı ise artshow olarak değerlendiriliyor. Son olarak da Bağdat Caddesi Ogün Sokak’ta iki mekanı ile birlikte çalışmalarına devam ediyor.

Mine Sanat Galerisi, yıllar içerisinde sanatseverlere karma ve kişisel sergilerle alternatif alanlar sunmakta. İstanbul ve İstanbul dışında katılım sağladığı fuar ve organizasyonlarda, düzenlediği dia gösterimleri, sanat sohbetleri ve performans sanatı çalışmalarıyla “Çağdaş Sanatın” gelişimine katkı sağlayıp, bunların yanı sıra bilinçli koleksiyonerlik adına da danışmanlık yapmakta.

Mine Sanat, İstanbul Nişantaşı’nda Kasım 2008’de yeni mekanını sanatçı ve sanatseverlerin hizmetine sunmuş. Bağdat Caddesi Ogün Sokak’ta bulunan ilk galeri mekânı ise showroom ve alternatif bir mekân olarak genç sanatçılarla faaliyetlerine devam etmeyi hedefliyor.

2009 yılından itibaren ise galeri şehir dışı etkinliklerine ağırlık vermiş ve bu konuda sezonun pasif etkisine karşın farklı alternatif mekan arayışına giren galeri, Bodrum’da karar kılmış. 2005 ve 2006 yıllarında Bodrum Turgutreis D-Marin‘nin tahsis ettiği mekânda yaz sergileri adı altında iki sezon üst üste 18. ve 19. yaz sergilerini; 2006’da ise Sanatçı Sinan Demirtaş’ın kişisel sergisini düzenlemiş. 2012 yaz sezonunda Yalıkavak Pal Marina’da sanat mekanına dönüştürülen eski yağhane yapısında; atölye, sanat eğitimleri, yaz-kış karma ve kişisel sergi projelerini geliştirmeye başlamış.

Her iki mekânımızda gerçekleştirilen etkinliklerin yanında galeri, Eylül 2011 itibariyle sergilere paralel olarak Çağdaş1985 isimli bir sanat postası yayımlamaya başlamış. İçeriğinde o ay düzenlenen sergi hakkında metinlere, sanatçı ve koleksiyonerlerle yapılan röportajlara yer verilmekte. Sanat postası ücretsiz olarak sanat okurlarının adreslerine gönderilmekte ve dijital alanda da paylaşımı yapılmakta.

Bugün, Mine Sanat Galerisi, Nişantaşı mekanında faaliyetlerini sürdürmekte.

Adres: Teşvikiye, Poyracık Sok. No:1/1 Yasemin Apt. Kat:1 D:5

Yorumlar