Bağlantıda kalın

Genel

Mithat Şen Sergisi Adahan'da

Mithat Şen sergisi, Şeli Art Project Organization işbirliğiyle Adahan İstanbul Hotel‘de sanatseverlerle buluşuyor. 24 Aralık 2013 tarihinde açılacak sergi, 24 Şubat 2014’e kadar görülebilecek.

Mithat Şen, 1981’de DTGSYO Resim Bölüm’nü bitirdi. İlk kişisel sergisini 1982’de, İstanbul’da (Galata) düzenledi. 1990’da 44. Venedik Bienali’ne katıldı.

Daha çok geometrik soyut çalışmalarıyla öne çıkan Mithat Şen yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürmekte.

Sanatçı, resimlerini şöyle anlatıyor:
Yaptığım şey, doğadan bir parça alıp onu, doğanın üretim biçimini kullanarak ama doğayı referans göstermeye ihtiyaç kalmadan tekrar etmek. Doğadan olduğunu unutana kadar. Kendisi doğa olana kadar…

Sanatçının röportajda dediği gibi: “Bir şekiller toplamını tekrar ediyorum. Ve o toplamın içindeki bir beden artık tek bir beden olmaktan çıkıp, tüm bedenlerin, kâinatın simgesi haline geliyor.” Göndermeleri ve yönlendirmeyi engellemek için, adlandırmıyorum onları. Bakanla baktığı yapıtı baş başa bırakmak için…

Orhan Koçak ise, “İmgenin Halleri ( Mithat Şen’in Resmine Doğru Üç Deneme )” adlı yazısında şöyle anlatmış sanatçının yapıtlarını:

“… Mithat Şen’in çeşitlemelerini bazı benzer çalışmalardan ayıran da ısrarının bu çağıran ve yönlendiren niteliği : Her türlü anlam tellağından uzak kalarak, kendi belirsiz, yarım – anlamlı deneyimleriyle yüzleşmeye çağırıyor izleyiciyi.

Şen’in yapıtıysa söz konusu olan , bir adım ileride şu da söylenmeli: Bu resim sadece iç dünyanın ve kurulmasının temsilcisi değil, bu kuruluş sürecinin kendisidir… İç dünya orada oluşmuş, orada ağırlanmış ve korunmuştur. Burada olmayabilirdi bu resim, ama olmamazlık da edemezdi. Kırılgan bir dengenin ürünüydü, ama denge ancak orada kurulabilirdi.

Şen’in yapıtındaki o aldırışsız ama ısrarlı ve kontrollü arayış çok kişinin dikkatini çekmiş olmalı. Resim, başka resimlerle ve seyirciyle söyleşmese bile, kendisiyle, kendi geçmişiyle ve geleceğiyle konuşur gibiydi. İrili ufaklı yuvarlaklardan oluşan o bilmecemsi “figür”, bütün bir süreç boyunca, kendi olasılıklarını ve sınırlarını aradı, arıyor. Bu ısrarlı ve neredeyse izleksel hareketti, yorumcuyu kışkırtan, yorum çabasını başlatan.

– Etkinlik Künyesi –
Kategori : Resim Sergisi
Tarih      : 24 Aralık 2014
Mekan    : Adahan İstanbul Hotel
Adres     : 
Asmalı Mescit Mah. Meşrutiyet Cad. General Yazgan Sok. No: 14 Beyoğlu, İstanbul

Yorumlar