Bağlantıda kalın

Moda Sahnesi

Kadıköy’de 40 yıldır varlığını sürdüren Moda Sineması, 1969 yılında Kafkas Sineması adıyla kurulur ve 1984 yılından itibaren ise Moda Sineması olarak yaşamını sürdürmeye başlar. Kadıköy yakasının kültür ve sanat alanında önemli bir ihtiyacını karşılayan Moda Sineması, konserlerden tiyatroya, sanat söyleşilerinden, film festivaline kadar değişik türden etkinliklere ev sahipliği yapar. Özellikle 80’li ve 90’lı yıllarda İstanbul’daki sanat yaşamının önemli mekânlarından biriyken son yıllarda eski konumunu kaybetmiş ve bakıma muhtaç bir hale gelir.

Moda Sineması’nın kültür ve sanat hayatına katkısının devam etmesini isteyen sinemanın sahibi Yalçın Yeğiner, salonun sinema yerine kültür merkezi olarak yaşamına devam etmesini ister.

Moda Sahnesi’nin yaşamına başlaması da bu vesileyle olur. 15 Ocak’ta başlanan inşaat işleri Ekim 2013’te tamamlanarak Moda Sahnesi sanatseverlerin hizmetine açılır. Sinema salonu olarak çalışırken var olan dekorasyon, oturma alanları, elektrik, su, havalandırma sistemine dair her şeyi söküp tahliye etmekle başlanır işe. Sonra da kullanılacak biçime göre inşa süreci başlar. Elektrik, su, klima, havalandırma, yangın sistemi, koltuk alt yapıları, fuaye, kulis vs. kısaca tüm mekânı yeniden yapılır. Sahne ve tiyatro teknik alt yapısını sıfırdan kurulur. Kaliteli bir duyum için akustik alt yapıya özel bir önem verilirk.

SALONLAR
Moda Sahnesi değişik boyutta ve işlevde 3 salondan oluşuur. Büyük Salon (tribün ve sahne kullanımına göre değişen) oturarak 233 – 277 arası seyirci, ayakta 800 seyirci alabilen bir kapasiteye sahip. Bu salondaki yapı nerdeyse tamamen modüler olup, tiyatro, konser, dans, gibi sanatın değişik alanlarındaki üretimlerine kendi fiziki koşullarını oluşturarak ev sahipliği yapma olanağı sağlıyor. Stüdyo Sahne, 50 seyirci kapasiteli bir deneme sahnesi işlevi görüyor. Ayrıca çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler, seminerler yine burada gerçekleştiriliyor. 46 kişilik sinema salonu ise seyircinin bağımsız filmler izleyeceği, birtakım özel sinema etkinliklerine katılacağı bir işleve sahip.

MODA SAHNESİ’NDE GERÇEKLEŞENLER
Moda Sahnesi’nin ana etkinlik kanallarından biri Moda Sahnesi’nin kendi ürettiği oyunlar. Klasik ya da modern nitelikli oyunlarla seyirciyi buluşturmak ana hedeflerden biri.

Büyük oyunlarının yanı sıra Moda Sahnesi, çocuk izleyiciler için de çocuk tiyatrosu çalışmalarını başlatmış.

Ayrıca konuk tiyatrolar, müzik grupları, dans grupları ve çeşitli sahne sanatları da Moda Sahnesi yaşantısının önemli bir parçası olmaya başlamış.

Çocuklara yönelik müzik-resim atölyelerinden, büyüklere yönelik edebiyat-sinema-sanat atölyelerine ve seminerlerine kadar sanatın çeşitli dallarına ait çalışmalar da Moda Sahnesi’nin sürdürmeyi hedeflediği temel etkinliklerdendir.

Adres: Caferağa Mah.
General Asım Gündüz Cad. (Bahariye Cad.)
Halil Ethem Sk. No.34/27 PK.34714 Kadıköy / İstanbul
Gişe: 0216 330 5800

Yorumlar