Bağlantıda kalın

Genel

Muammer Ketencoğlu

1964 yılında İzmir’in Tire ilçesinde doğan Muammer Ketencoğlu müzik eğitiminin temellerini ilk ve ortaokulda görme engelliler okulunda alır. Bu eğitime en severek ve en duyarak çaldığı akordeon ile başlar.

1983 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde okumaya başlar. Bu yıllarda değişik ülkelerin halk müzikleriyle ilgilenir. Çağdaş Yunan müziği; Laika ve Rebetika ile başlayan bu ilgi, yıllar içinde genişleyerek Balkan ve Batı Anadolu müziği ağırlıklı bir temele oturur.

1989’dan sonra, folklor araştırmaları üzerine yoğunlaşır. Akademik nitelikli olmaktan çok, dikkatli bir araştırmacı duyarlılığıyla yürüttüğü bu çalışmalar, hem kendi repertuvarını zenginleştirir, hem de dünyanın dört bir yanından müzik ve belge içeren çok kapsamlı bir arşivin temellerini oluşturur. Sanatçının yirmi yıldır tüm dünyadan geleneksel müzikleri içeren özel LP’ler, kitaplar ve CD’ler toplayarak oluşturduğu özel ve büyük bir kütüphanesi vardır.

Ketencoğlu eski ve yeni Yunanca şarkılardan oluşan ilk albümü; “Sevdalı Kıyılar/ Latremena Akrogalia”yı 1993’de çıkarır. 2001 Nisanında sanatçının çocukluk düşü olan “Karanfilin Moruna/Anadolu Zeybekleri” yayınlanır. Bu albüm; hem zeybek müziğinin hayat bulduğu iki ülke Türkiye ve Yunanistan’ın müzik geleneklerini harmanlayan bir deneme, hem de kitapçığındaki yazılar ve katkıda bulunan müzisyenler açısından bir belgesel yapıt niteliği taşır.

Balkanların her yanından halk şarkıları ve dans havaları seslendiren Bir Balkan Yolculuğu topluluğuyla 2001 Eylülünde “Ayde Mori” adlı albümü, 2007 Temmuzunda ise bir trafik kazasında vefat eden topluluğun klarnetçisi Aytunç Nevzat Matracı anısına, konser kayıtlarından oluşan “Balkan Yolculuğu / The Balkan Journey” adlı albümü yayınlanır. “İzmir Hatırası / Smyrna Recollections” adlı albümünü Ocak 2008’de çıkarır. 2010 Haziran’ında ilk defa kendi bestelerinden oluşan “Gezgin / The Traveler” adlı albümünü yayınlar.

Muammer Ketencoğlu Ve Zeybek Topluluğu; Batı Anadolu’da yüzyıllarca beraber yaşamış Türkler ile Rumların müzik geleneğini sahneye taşıyan topluluk yedi müzisyenden oluşuyor. Batı Anadolu’dan Türkçe ve Rumca zeybekler, halk türküleri ve İzmir tarzı rebetiko örnekleri seslendiren topluluk Türkiye’de ve yurtdışında birçok başarılı konser verir ve festivale katılır. Ayrıca topluluk Yunanlı müzisyenlerle yurtdışında ortak konserler de vermekte ve atölye çalışmaları yürütmektedir. 

Balkan Yolculuğu Topluluğu Türkiye Trakyası’ndan, Çek Cumhuriyeti’ne kadar geniş bir coğrafyadan halk türkülerini ve dans havalarını en saf haliyle yorumluyor. Muammer Ketencoğlu’nun çeşitli dünya müziklerine yaptığı arayış dolu yolculuklar 1993- 1997 yılları arasında gerçekleştirdiği “Yeryüzünün Yedi Rengi” adlı konserler dizisi deneyimiyle zenginleşerek zamanla açık bir Balkan müziği tercihi haline gelir. Sanatçı, Balkan Yolculuğu ile 2001’de Ayde Mori, 2007’de Balkan Yolculuğu adlı iki albüm yayınladı.

Muammer Ketencoğlu Ve Kadın Sesleri Topluluğu; bu çalışmayla uzun süredir kurduğu bir düşü gerçekleştiren Ketencoğlu, Anadolu’dan kadınlarca yakılmış türküleri seslendirmek üzere 17 kadın sesini biraraya getirir. 2005 sonundan bu yana, “Kadın Sesleri Topluluğu” adını verdiği koro ile Ketencoğlu kadınlara özgü çoğu zaman göz ardı edilmiş toplumsal kültürü yansıtan kadın ağzı türküleri ustalıkla sahneye taşıyor.

Topluluğun repertuarı, Anadolu’nun çeşitli yörelerinden kına havaları, ninniler ve hüzünlü türkülerle birlikte kaşıklar ve ziller eşliğinde söylenen eğlenceli düğün havalarını içeriyor. Topluluk, kadınlarca söylenmiş iş ve ev yaşamını anlatan türkülerle kadın duyarlılığını yansıtan sevda türkülerini yöresel şive ve ağızları da koruyarak seslendiriyor. Toplulukta yer alan koristler arasında mimar, avukat, biyolog, mühendis, öğretmen ve öğrenciler bulunuyor.

Muammer Ketencoğlu, ayrıca 1993 yılından bu yana birçok özel radyo istasyonunda, bütün dünyadan halk müziklerinin tanıtımına yönelik radyo programları hazırlayıp sunuyor. 1995 Kasımında kuruluşundan bu yana Açık Radyo 94.9’da, merkezine Balkan müziğinin yerleştiği “Tuna’nın Beri Yanı” adlı haftalık programı hazırlayıp sunuyor.

Bunun dışında Bahçeşehir Üniversitesi’nde oluşturulan ve Balkanlardan Orta Doğu’ya çeşitli dillerde halk müziği örnekleri seslendiren Medeniyetlerin Sesi Korosu’nun genel sanat yönetmenliği görevini sürdürmektedir.

Kaynak: www.muammerketencoglu.com

Yorumlar