Bağlantıda kalın

Müfide Kadri

İlk kadın ressamlarımızdan biri olan Müfide Kadri 1890 yılında İstanbul’da doğar. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde yaşayan sanatçının aynı zamanda “ilk kadın resim öğretmeni” olduğu da söylenir.

Çok yönlü bir sanatçı olan Müfide Kadri doğumundan hemen sonra annesini, küçük yaşta da babasını kaybeder. Bunun üzerine Kadri Bey onu evlatlık adinir. Okula gönderilmez ancak evde özel hocalar tarafından eğitim alır. Hocaları sadece resimde değil müzikte de yetenekli olduğunu görür. Keman, piyano ve ud çalmayı öğrenir, on yaşında resim yapmaya başlar.

Resim konusunda Osman Hamdi Bey’den ders alır. Çalışkanlığı ve yetenekleriyle dikkatleri çeken Müfide Kadri şimdiki adıyla İstanbul Kız Lisesi olan dönemin Dersaadet İnas İdadisi’nde resim ve müzik öğretmeni olarak çalışmaya başlar. Resimleri sergilenmek üzere Münih’e gönderilir ve bu sergide altın madalya kazanır. Bu başarısından sonra resime iyice ağırlık veren Kadri, portre ve figür alanında birçok eser verir. Fransızca da bildiği için edebiyat ve resim alanında edindiği birikimi çeşitli yerlerde dersler vererek aktarır. Arta kalan zamanlarında müzikle de ilgilenerek beste yapar.

Çok küçük yaşta resimle ilgilenmeye başlayan, yetenek ve çalışkanlığıyla dikkatleri çeken Müfide Kadri yakalandığı bir hastalık sonucu çok genç yaşta, 1912 yılında henüz 22 yaşındayken ölür. Eserleri ölümünden sonra Osmanlı Ressamlar Cemiyeti’ne verilir.

Yorumlar