Bağlantıda kalın

Genel

Muhsin Bey

Yönetmen Yavuz Turgul ve oyuncu Şener Şen ortaklığının ilk büyük ürünü olan Muhsin Bey, unutulmaya yüz tutmuş bir asaletin, bir yandan kaybeden görünürken, aslında kazanan olmanın iki saat yirmi beş dakikalık öyküsüdür.

Türk sinemasındaki yeri sarsılmaz olan filmde, iki zıt karakterin (Muhsin Bey ve Ali Nazik) birbiriyle buluşmasını, bu buluşmaya sebep olan ümidin oluşturduğu şartlanılmış uyumu, sessiz meydan okumaları, Muhsin Bey’in yarım kalmış aşkının gölgesinde Sevda Hanım’a filizlendirdiği aşkını, Ali Nazik’in taşralı saflığını yutan hırsını, boğazınıza takılan hüznü yutkunarak izlersiniz.

Yönetmenliğe ilk olarak Ahmet Muhip Dranas’ın Fahriye Abla şiirinin uyarlaması olan 1984 tarihli sinema filmiyle başlayan Yavuz Turgul, yönetmen kimliğinin yanısıra senarist kimliğiyle de büyük başarılara imza atmıştır. İlk senaryo çalışmasına “Sultan” filmiyle başlamış, sırasıyla; Tosunpaşa, Çiçek Abbas, Şekerpare ve Züğürt Ağa ile senaryo çalışmalarına devam etmiştir.

“Muhsin Bey” için Turgul’un 1990 yılı yapımı olan “Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni” filminin ayak sesleri, “Gölge Oyunu” filmi için ise yönetmenin, Türk Sinemasına 1993 yılında kazandırdığı büyük bir armağanıdır diyebiliriz. 1986 yapımı ‘Muhsin Bey’ ile, özellikle 80 sonrası Türkiye’sinde; diğer pek çok insani değerin beraberinde müziğin de eğlence endüstrisine dönüşmesine devamında yozlaşmasına, bu yozlaşmanın ürünü olan arabeskin hızla sektörleşmeye başlamasına, paralelinde arabesk yaşam tarzının yaygınlaşmasına görünür bir eleştiri getirmiştir yönetmen. Hikayelerinin zemininde genellikle, Türkiye’nin hızla değişen sosyal ve kültürel dinamiklerini yerleştirirken, karakterlerini de ait oldukları bu sosyo kültürel geleneklerin son temsilcisi olarak yansıtır. İşte, bu ‘arada kalmışlık halini’, eski değerlerin yerine yeni olanı sindirme savaşını, yarattığı karakterler aracılığıyla katıksız betimler Turgul.

Ana karakter Muhsin KANADIKIRIK (Şener ŞEN) musikiye olduğu kadar emektar bir ses sanatçısına da yıllanmış bir aşk ile bağlıdır. İlkeleri vardır Muhsin Bey’in bir de Sevda’sını (Sermin HÜRMERİÇ) paylaştığı çiçekleri… Bu, içi gittikçe boşalan dünyanın kıyısından düşmemek için çabalamaktadır. Nerede mi? İstanbul’da eski bir apartman dairesinde!

Ali NAZİK (Uğur Yücel) ünlü bir türkücü olabilmek için, Urfa’dan kalkıp İstanbul’a gelmiştir. Bu uğurda çeşitli yolları denemiş olmasına rağmen her seferinde başarısız olmuştur. Dönemin, müzik piyasası kurallarına boyun eğerek amacına ulaşabilecek midir? Yaşadığı zamanla birlikte değişen değerlerin hüznünü derininde yaşayan Muhsin Bey, bu değişime, Ali NAZİK’i amacına ulaştırabilmek adına ayak uydurabilecek midir?

Şener ŞEN, Uğur YÜCEL, Sermin HÜRMERİÇ, Doğu ERKAN(madam), Erdoğan SICAK, Osman CAVCI, Kutay KÖKTÜRK, Tayfun ÇORAĞAN, Erdinç ÜSTÜN’ün tartışmasız oyunculuklarıyla birlikte, İstanbul’a hakim olan çiğ köfte kültüründen tutun da gazino ve pavyon kültürüne, arabeske, dönemin şarkı yarışmalarından umut tacirlerine, müzisyenler kahvesinden, kaset şirketlerine , Türk Müziğinden aşka, sevgiye, dostluğa dair pek çok detayı bulabileceğiniz kurgusuyla yeri dolmayacak samimi bir film Muhsin Bey… Atilla Özdemiroğlu’ nun müzikleriyle izlediğiniz her sahnenin omuzlarınıza sıcak bir el misali dokunduğunu hissedeceksiniz.

Yorumlar