Bağlantıda kalın

Genel

Münir Özkul

Adını rol aldığı sinema filmleriyle duyuran Münir Özkul, sanat hayatına Bakırköy Halkevi’nde tiyatro ile başlar. 15 Ağustos 1925 İstanbul doğumlu olan sanatçı, İstanbul Erkek Lisesi mezunudur. Uzun bir süre sadece tiyatro oyunlarında rol alır.

İstanbul ve Ankara Devlet Tiyatroları, İstanbul Şehir Tiyatrolarının yanı sıra Tiyatro Ses ve Küçük Sahne gibi özel tiyatrolarda da görev almıştır. Sadri Alışık, Cahit Irgat, Şükran Güngör gibi oyuncularla aynı oyunlarda rol alır. Muhsin Ertuğrul ile rol aldığı Fareler ve İnsanlar adlı oyunda tanışır. Rol aldığı diğer bazı tiyatro oyunları; İstanbulu Satıyorum, Soyut Padişah, Sersem Kocanın Kurnaz Karısı, Çayhane, Keşanlı Ali Destanı ve Yorgun Matador ‘dur.

1950’de sinema filmlerinde rol almaya başlayan Münir Özkul daha çok Ertem Eğilmez’in filmlerinde önemli roller almıştır. Hababam Sınıfı serisindeki Kel Mahmut en çok tanındığı rol olmuştur. Adile Naşit ile birçok filmde yer alan sanatçının yaklaşık 400 filmi var. 190 sonrasında yaygınlaşan video için çekilen birçok filmi de olmuştur.

Neşeli Günler, Gırgıriye, Aile Şerefi, Mavi Boncuk, Bizim Aile ve Edi ile Büdü rol aldığı bazı sinema filmleridir. Daha sonra Uzaylı Zekiye, Ana Kuzusu ve Şaban ile Şirin gibi televizyon dizilerinde de rol almıştır. Devlet Sanatçısı ünvanı olan sanatçı, Hamdi Alkan’ın Reyting Hamdi programında Yarmagül’ün dedesini canlandırmıştır.

1990 yılında alkolü tamamen bıraksa da hayatının uzun bir döneminde bununla savaşmıştır. Oyuncu ve sunucu Güner Özkul’un babası olan Münir Özkul, dört evlilik yapmış ve hala uzun süredir evli olduğu Umman Özkul ile birliktedir.

2003’ten bu yana demans hastalığıyla yaşayan sanatçı, kimseyle görüşmemekte ve dışarıya da çıkamamaktadır.

Yorumlar