Bağlantıda kalın

Mustafa Duymaz: Ufka Veda Sergisi

Mustafa Duymaz’ın “Ufka Veda” adlı kişisel sergisi 07-27 Mayıs 2014 tarihleri arasında Galeri/Miz’de görülebilir.

Mustafa Duymaz, yaşadığımız bu dünyanın kent alanlarını, geniş manzaralarını, mahallelerini, sokak aralarını, satıcılarını, pazar yerlerini, meydanlarını, büyük ve geniş gökyüzünü özler, diğer yandan çağın, özellikle inşaat sektörünün devasa mekanik ve dijital aksamlı gereçlerini de büyüleyici bir biçimde resimlerine geçirir. Duymaz’ın resimlerinde görsel bir devinim içerisinde hareket eden ve değişim gösteren kent silueti, sosyokültürel alanın bir yansımasıdır.

Kentlerin sürekli kurgulanma hâli, dönüşüme olan arzunun bir işareti olan inşa sürecinin her zaman var olması anlamına geliyor. Bütünüyle inşaat alanına dönüşen kentte salgın olduğu gibi, işine gidip geldiği yolun sağlı sollu çok katlı binalarla kuşatılması, özellikle panoptik merkezin gözcüsü gibi sanatçımızı bir yandan teknolojik ilerleme, diğer yandan gökyüzünün kuşatılmışlığı ve rantçı pazarlama, paylaşım savaşlarının kayıtlarını tarihe geçiren bir flanör yapar.

Sanatçı Hakkında:

1972’de Van’da doğan Duymaz, 1999’da Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim Bölümü’nden mezun olur. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Lisansüstü eğitimini tamamlar. YAYGARA Güncel Sanat İnisiyatifi kurucularındandır. Ankara’da yaşıyor.

Yorumlar