Bağlantıda kalın

Naked – Mike Leigh

İngiliz sinemasının adından söz ettiren yönetmeni Mike Leigh‘in kara mizah türünün en iyi örneklerinden biri sayılan 1993 yılı yapımı filmi Naked

Sosyal/sınıfsal, psikolojik filmlerinin yanısıra politik filmleriyle de tanıdığımız yönetmen, birlikte çalıştığı oyunculara senaryoya müdahil olma ve sınırsız doğaçlama özgürlüğü veriyor, Leigh’in sinema tekniğinde kullandığı bu farklılık karakter yaratmadaki ustalığıyla harmanlaniyor. Sıradan insanların sıradışı hayatlarını, izleyici üzerinde vurucu bir etki bırakarak izlettirmesinde tekniğindeki bu farklılığın payı kesinlikle yadsınamaz.

Naked’da yarattığı karakterler aracılığıyla insanın varoluşsal kaygılarına dokunarak farklı bir anlam dünyası oluşturuyor yönetmen. Görünür olanı değil, görünür olanın arkasındakini görme farkındalığını şart koşuyor ve “çıplak olan bedenler değil ruhlardır” parantezini açıyor zihinlerde… Toplum nedeniyle izole etmek zorunda kaldığımız çıplaklığımız…

Naked - David Tewlis

David Tewlis

Filmde, kendi yaralarına tutunarak mutlu oldukları izlenimi vermeye çalışan mutsuzlar ordusunun öznelerini görüyoruz. Johnny, jeremmy, Sophie, Louise, Brian bu öznelerden her biri… Özellikle ana karakter johnny(David Tewlis), diğer karakterle girdiği diyaloglarda aklımızda yerleşik olan kalıpları alaşağı ediyor böylelikle algı dünyamızı sarsıyor ve ağzından çıkan her kelimenin altının çizilmesi gerekliliği hissettiriyor bizlere. Johnny, zihinsel bir varoluşa inanırken Greg Cruttwell tarafından canlandırılan Jeremmy karakteri ise bedenine tapan bir seks manyağıdır bedensel bir varoluşun pesindedir. Çevresindeki insanların en büyük özgürlüğü olan yalnızlık hakkına her fırsatta tecavüz eden Sophie(Katrin Cartlidge) ise başkasından bağımsız hareket edemeyen insan ayrıca da madde bağımlısıdır. Yaşamını kımıldatmayan, herşeyi ve herkesi olduğu gibi kabullenen hayatla baş edebilmenin tek yolunun kabullenmek olduğunu düşünen cesaret yoksunu Louise(Lesley Sharp) filmin gereklilik kipidir adeta.

Lesley Sharp - David Tewlis

Lesley Sharp – David Tewlis

Johhny’in, temel ihtiyaçlarını karşılamak pahasına kocaman bir boşluğu korumak zorunda olan Brian’la olan diyaloğu üzerinden sisteme farkedilir göndermelerde bulunuyor Leigh.

Yalnızlık, reddedilme, ölüm korkusu, inanç, umut, umutsuzluk bağımlılık… İnsana özgü kavramları felsefik diyaloglarla sorgulatan, izleyicisinin dikkatini izlendiği her dönem diri tutma özelliğiyle bir dönem klasiği olma niteliği de taşıyor..

Tecavüz sahnesiyle başlayan filmin giriş ve final müzikleri Andrew Dickson imzası taşıyor…

Yorumlar