Bağlantıda kalın

Genel

Nezaket Ekici: Imagine

Derya Yücel küratörlüğünde hazırlanan Nezaket Ekici’nin “İmagine: Yemek Üzerine Seçilmiş İşler 2002 – 2012” isimli sergisi 29 Kasım – 29 Aralık 2012 tarihleri arasında Pi Artworks Galatasaray ve Pi Artworks Tophane’de gezilebilecek.

Nezaket Ekici ayrıca serginin açılış günü olan 29 Kasım saat 20:00’de bir defalığına mahsus “İmagine” adlı performansını Pi Artworks Tophane’de gerçekleştirecek.

Açıklama:

Sergi, Nezaket Ekici’nin sanatsal pratiğinde ele aldığı yemek/gıda kavramı çerçevesinde 2002-2012 yılları arasında gerçekleştirdiği performanslarından bir seçki sunuyor. Video, fotoğraf kayıtları ve sergiye adını veren “Imagine” performansı ile Ekici, “yemek/gıda” imgeleri ile güçlü ve şiirsel bir estetik uzam kurmakla kalmıyor, izleyiciye daha geniş perspektifte hayal etme/düşleme olanağı sunuyor.

“(…) Paleolitik mağara resimlerinden 17. yy. natürmortlarına, Kübizm’in keşif aracından Fluxus’un ‘Identical Lunch’larına, yemek konusu sanat pratiğinde sıkça ele alınır. Günümüz sanatında ise gıda artık sanatsal bir mecradır ve belki de geleneksel sanat pratiklerine göre sanatçıların, duygu ve düşüncelerini daha güçlü biçimde ifade etmelerini sağlayabilir.(…) Nezaket Ekici’nin bireysel/toplumsal kesişmelere ve ayrımlara işaret ettiği performanslarında da ‘yemek’, inanış/ritüel, korku/acı, yaşam/ölüm, tüketim/adalet, kalıcılık/geçicilik konularına ve sanat tarihine yönelik güçlü bir sembol olarak yer bulur…” Derya Yücel, 2012, İstanbul

Nezaket Ekici’nin Derya Yücel küratörlüğündeki “Imagine: Yemek üzerine seçilmiş işler 2002-2012” başlıklı sergisi 29 Aralık 2012 tarihine kadar Pazar ve Pazartesi hariç her gün 10:30 – 19:30 arası Pi Artworks Galatasaray ve Pi Artworks Tophane’de görülebilir.

Yorumlar