Bağlantıda kalın

Nurdan Likos, "Aklımdakiler" Sergisi

Ressam Nurdan Likos’un Aklımdakiler isimli kişisel sergisi Galeri İlayda’da 7 Kasım – 8 Aralık tarihleri arasında gezilebilecek.

Nurdan Likos çalışmalarında kendi kişisel hikayesinden yola çıkarak kadın dünyasının mahremiyetini ele alıyor. Her kadının kendine ait gizli dünyası ve bu dünyasında yaşadığı gerçekler, kimseye bazen de kendisine bile itiraf edemediği gerçekler…

Cinsel kimliğini saklayan, yediği dayağı, hastalığını, hamileliğini, tecavüze uğradığını… Ataerkil toplumda rolleri belirlenmiş kadın bunlardan dolayı ötekeleştirileceği korkusuyla gizler ve düşüncelere hapsedilir. Kişi kendiyle baş başa kaldığında bunlar gerçekliğe dönüşür.

Nurdan Likos, diğer kadınlar gibi olan hayatını onlardan farklı olarak resimleriyle görünür hale getiriyor. Ancak bunlar sergilendiğinde herhangi bir kadının hayatı oluyorlar tekrar. Anlatımları açık olmaktan çok metaforik olan sanatçı, anlatımlarını renklerle güçlendirerek ölüm ile yaşam arasındaki ince çizgiye vurgu yapar. Bunu da erkek-kadın ilişkisi üzerinden ele alıyor. Tüm olumsuzluklara rağmen çalışmalarında dramatik bir dil kullanmamakta ve yaşamla dalgasını geçmeye çalışmaktadır.

– Galeri İlayda –


Şunu daha büyük bir haritada görüntüle: Maroon[Mekanlar]

Yorumlar