Bağlantıda kalın

Nuri Bilge Ceylan

1959 İstanbul doğumlu yönetmen ve senarist Nuri Bilge Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olur. Bu bölümü bitirdikten sonra asıl ilgi alanı olan sinemaya yönelir ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi alır.

Üniversite yıllarında fotoğrafçılık, dağcılık ve mağaracılık kulüplerinin etkinliklerine katılır. Bazı çalışmaları Gergedan gibi kültür sanat dergilerinde yayınlanır. Çektiği dört filmin yönetmenliğini, senaryo yazarlığını ve yapımcılığını üstlenen Ceylan sinemaya Koza isimli kısa filmle başlar. Koza ile Cannes Film Festivali’ne katılma hakkını elde eder.

1997 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Kasaba’yı çeker. Film Berlin Film Festivali’nin yanı sıra birçok festivalde gösterilir. Üç bölümden oluşan otobiyografik ve pastoral bir film olan Kasaba bir çok ödüle layık görülür. İki yıl sonra çektiği Mayıs Sıkıntısı yine biyografik olur ve büyük başarılar kazanır. Birçok festivalde gösterilen film Berlin Film Festivali başta olmak üzere birçok ödülle döner.

2002’de yaptığı Uzak filmiyle yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan başroldeki Muzaffer Özdemir ve Mehmet Emin Toprak 56. Cannes Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü paylaşırlar. Altın Palmiye ve Jüri Büyük Ödülü kazanan filmin başrol oyuncularından biri olan Mehmet Emin Toprak film tamamlandıktan sonra trafik kazasında hayatını kaybeder.

İklimler filmiyle Nuri Bilge Ceylan, 2006 Cannes Film Festivali’nin yarışma bölümüne kabul edilir. Şimdiye kadarki en büyük bütçeli olan film, görüntü yönetmenliğini Ceylan’ın kendisinin üstlenmediği ilk filmi olur. Ayrıca Nuri Bilge Ceylan‘ın ilk kez kamera önüne de geçerek, eşi Ebru Ceylan’la başrolleri paylaşır. İklimler 43. Antalya Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazandırır.

2008 yılıda çektiği Üç Maymun’da küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatır. Üç Maymun filmiyle 2008 Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü”nü alır. Ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında “Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme…” sözleri çok konuşulur.

2011’de Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle de 64. Cannes Film Festivalinde Büyük jüri ödülüne layık görülür. Film ayrıca  bu yıl Londra Eleştirmenler Birliği tarafından En İyi Yabancı Dilde Film ve En İyi Yönetmen dallarında aday olarak gösterilir.

Yorumlar