Bağlantıda kalın

Genel

Octavio Paz

Deneme yazarı, eleştirmen ve şair olan Octavio Paz, 1 Mart 1914’te Meksika’nın Mexico kentinde doğar. İç savaş nedeniyle ailesi maddi sıkıntılar yaşadığından zor koşullarda büyür. Katolik bir okulda okuyan Paz, Meksika Üniversitesi’nde eğitimine devam eder.

Edebiyata şiir yazarak başlayan Octavio Paz, ilk şiir kitabı Ormandaki Ay’ı 19 yaşındayken yayınlar. Yucatan’da işçiler ve köylüler için okul kurar; yoksul yerlilerin tarihini inceler. 1937 yılında İspanya’ya gider ve Cumhuriyetçiler’e destek verir. Daha sonra Paris’e geçen Octavio Paz derinden etkilendiği Robert Denos ve diğer gerçeküstücü şairlerle tanışır.

1963’te Meksika’nın Hindistan Büyükelçiliği görevine getirilir. Meksika Hükümeti’nin Tlatelolco katliamını protesto etmek için 1968’de bu görevinden istifa eder. 1943 yılında Amerika’ya gider, daha sonra Paris’te, Japonya’da ve Hindistan’da bir süre yaşar. Meksika’ya döndüğünde edebiyat dergileri kurarak yöneticiliklerini yapar. 1970 yılında siyasi ve edebi içerikli Plural’ın yayın yönetmeni olur. Deneme, şiir ve tiyatro oyunları yazar.

1990’da edebi çalışmalarından dolayı Nobel Ödülü’ne layık görülür. Octavio Paz şiir ve yazılarında Meksika halk edebiyatı ve folklor öğeleriyle gerçeküstücülüğü bağdaştıran bir üslup kullanır. Paz, 1998 yılında hayata veda eder.

Eserlerinden Bazıları:

Yalnızlık Dolambacı
Güneş Taşı
Ölüm Çiçekleri
Renga Bir Şiir Zinciri
Çamurdan Doğanlar
Kartal mı Güneş mi?
Öteki Ses Şiir ve Yüzyılın Sonu
Kültürlerarası Şiir

Yorumlar