Bağlantıda kalın

Toplum

Okul Servisleri ve Servis Takip Sistemi

sirius-emniyet-kemeri

3 yaşındaki Alperen Sakin’in 15 Ağustos 2017’de İzmir’in Çiğli İlçesi’nde kreşe öğrenci servisi yapan minibüste unutulması sonucu havasızlık ve sıcaktan hayatını kaybetmesi, her eğitim-öğretim yılı başında tartışılan sorunlardan okul servisi sorununu yeniden gündeme taşıdı.

17 ağustos günü İzmir Otobüsçüler ve Umum Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hasan Basri Bostancı, Alperen Sakin’in içinde unutulduğu aracın okul servisi olabilmesi için hiçbir kurumdan belge almadığını açıklamıştı.

Okul servis araçlarının taşıma faaliyetlerini düzenlemek amacıyla İçişleri Bakanlığı koordinesinde Ulaştırma ve Denizcilik Haberleşme Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ortaklaşa hazırladığı “Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliği” 25.10.2017 tarih ve 30220 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre:
1. Her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler bulundurulacak.
2. Okul servis araçlarında IP kameralar ve kayıtları en az otuz gün muhafaza eden Mobil NVR olacak.
3. Öğrencilerin boyları ve ağırlıklarına uygun 3 noktalı gerekli koruyucu tertibatlı emniyet kemerleri (ayarlı) bulundurulacak.
4. Araçta bu sistemin bağlı bulunduğu oturma düzeni, dolu/boş koltuklar ile iç ve dış kameralardan elde edilen görüntülerin aynı anda izlenebildiği ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek ve sürücü tarafından basit bir şekilde yönetilebilecek ekran bulundurulması gerekmekte.

Okul servis araçlarıyla birlikte özel güvenlik donanımlı toplu taşıma araçlarına da bazı yenilikler getiriliyor. Ulaştırma ve Denizcilik Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik” 26 Ekim 2016 tarihi ve 29869 sayılı Resmî Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmeliğe göre:
1. Özel güvenlik donanımlı toplu taşıma araçlarında IP kameralar ve Mobil NVR bulundurulmalı. Mobil NVR cihazının minimum kapasitesi 1 aylık görüntü kayıtlarını saklayacak kadar olmalı.

2011 yılından beri ithalat ve ihracat sektöründe yer alan, çağa ve teknolojiye uygun çözümler üreten SİRİUS, ilgili bakanlıkların almış olduğu kararla yasallaşan Okul Servisleri Uygulama Yönetmeliği’ne uygun (koltuk sensörleri, kamera, kayıt cihazı, araç takip sistemleri ile ilgili) cihazların AR-GE aşamasını tamamlayarak servis takip sistemi üretmeye başladı.

Yorumlar