Bağlantıda kalın

Eğitim

Okullarda ilk ‘temalı’ ara tatil bugün başlıyor

Ara Tatil 2019

Yaklaşık 18 milyon öğrenci 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ara tatilini 18-22 Kasım tarihleri arasında yapacak.

Ara tatilde öğrenciler karne almayacak ve bu dönemi verimli geçirmeleri amacıyla 81 ilde etkinlikler düzenlenecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilk ara tatilde öğrencilere yönelik ’18 – 22 Kasım 2019 Ara Tatil Etkinlik Programı’nı hazırladı.

16 ana başlık

Programda 16 ana başlık yer alıyor.

Buna göre; “gezi”, “sağlık, doğa ve çevre”, “bilgi ve teknoloji”, “iletişim”, “okuryazarlık”, “sanatsal faaliyetler”, “sportif faaliyetler”, “araştırma ve gözlem”, “oyun oynama ve bulmaca çözme”, “sosyal sorumluluk”, “günlük yaşam becerileri”, “el sanatları”, “bilim”, “yardımlaşma”, “kariyer planlama” ve “aile günü”.

Öğrenci ve velilerin illerde yapılacak etkinliklerin bilgisine ulaşabilmeleri amacıyla “aratatil.meb.gov.tr” sitesi de hazırlandı.

Yarın akşam (16 Kasım) itibarıyla bu siteye ulaşabilecek veliler, ilde beş gün boyunca yapılacak ara tatil etkinliklerini görebilecek.

Öğretmenler için de program

MEB, ilk ara tatil döneminde öğretmenler için de sanatsal, sportif, sosyal ve kültürel aktivitelerin yer aldığı mesleki çalışma programı hazırladı.

Programda, öğretmenlerin, öğrenci ve velilerle katılabileceği sanatsal, sportif, sosyal ve kültürel faaliyetlere yer verildi.

Buna göre;

  • Öğretmenlere yönelik konser, opera, halk oyunları, resim ve heykel sergileri gibi etkinlikler; voleybol, basketbol, masa tenisi, futbol gibi spor müsabakaları ile şiir, hikaye, kompozisyon yarışmaları düzenlenecek.
  • Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 18 Kasım’da, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden canlı yayınla öğretmenlere seslenecek.
  • Aynı gün öğretmenler, eğitim öğretim yılının ilk ara tatiline kadar geçen sürede yapılan eğitim öğretim faaliyetleri ile 2023 Eğitim Vizyonu kapsamındaki çalışmaları değerlendirecek.
  • Ayrıca, öğretmenler, yazılım geliştirme ve zeka oyunları uygulamaları, müze, masal anlatıcılığı, halk oyunları, Türkçenin kullanımı ve diksiyon, kariyer rehberliği, okulda ilk yardım, öğrencilere çevre bilinci kazandırma, robotik ve kodlama, teknoloji ve madde bağımlılığıyla mücadele eğitimi gibi konularda mesleki çalışma faaliyetlerinde bulunacak.

Takvim

“Yeni Eğitim Öğretim Çalışma Takvimi Modeli”ne göre;

  • 18-22 Kasım’da yapılacak ilk ara tatilin ardından ilk dönemin ikinci yarısı 25 Kasım’da başlayacak.
  • Yarıyıl tatili 20-31 Ocak 2020 tarihleri arasında olacak.
  • İkinci yarıyıl eğitim-öğretim dönemi 3 Şubat 2020’de başlayacak.
  • İkinci ara tatil ise 6-10 Nisan 2020’de olacak.
  • 13 Nisan’da başlayacak ikinci dönemin ikinci yarısı ise 19 Haziran’da tamamlanarak 11 haftalık yaz tatiline girilecek.
Yorumlar