Bağlantıda kalın

Genel

Olimpos

Olimpos Beydağları Milli Parkı, 1972 tarihinde Antalya ili Kemer ilçesi sınırları içinde bulunan doğal ve tarihi güzelliklerin korunması için sit alanı olarak korunmaya alınan bir bölgedir. Olimpos-Beydağları Sahil Millî Parkı Sarısu’dan itibaren Antalya – Kumluca karayoluna ve Akdeniz’e paralel olarak Gelidonya Burnu’na kadar uzanmaktadır.

Akdeniz Körfezinin batı sahilinde muhteşem güzellikte doğal plajlar antik şehirler vardır. Çıralı ve Adrasan Plajı bunlardan en güzel ve uzun olanıdır. Milli Park giriş noktasından itibaren Topçam, Küçük Çaltıcak, Büyük Çaltıcak, Kargıcak gibi günübirlik mesire alanlarına, uzun plajlara sahip, orman ve denizin kucaklaştığı ender tabiat harikalarıdır.

Ayrıca Millî Park içinde Göynük Çadırlı Kampı (100 çadır) ve Kemer’e 3 km mesafede Kındılçeşme Çadırlı Kamp alanı (225 çadır) bulunmaktadır. Phaselis Antik Kenti jeolojik, tarihi, flora ve fauna güzelliklerin bulunduğu bir yol kavşağı niteliğindedir. Çıralı Sahili, Olympos antik kenti ve Yanar taş, Millî Park’ın sembol kaynaklarındandır.

Olympos Antik Kenti :
Olympos Antik Kenti, Antalya’nın 80 km güneyinde ve Antik Likya Bölgesi içindedir. Doğudan Akdeniz’e açılan Olympos Antik Kenti, ortasından geçen Akçay (Olympos Çayı) ile ikiye bölünür. Bu konumuyla tarih boyunca liman kenti olma özelliği taşıyan Olympos, günümüze gelen antik kentler arasında farklı bir yapı sergiler. Olympos kelimesinin Yunanca kaynaklı olmadığı düşünülmektedir. Bu adın kaynağı ve anlamı tam olarak açıklanmamakla birlikte, eski Anadolu dillerinden geldiği ve genellikle “yüksek dağ, ulu dağ” anlamında kullanıldığı anlaşılmaktadır.

Kentin kesin kuruluş tarihi bilinmemektedir. Tarih sahnesinde Olympos Likya Birliği içinde bastığı sikkeler ile MÖ 168-78 yıllarında ilk kez görülür. Olympos bu birlik içinde üç oy hakkına sahip, altı ayrıcalıklı kentten birisidir. Hatta bazen birlik başkanının bu kentten çıktığı saptanabilmiştir. MÖ 80 yılında kent, korsanların eline geçmiştir. Ünlü Korsan Zeniketes’in Olympos yakınlarındaki bir kalede oturduğu bilinmektedir.

Anadolu kıyılarındaki ve dağlık bölgelerdeki karışıklıklar üzerine bölgeyi korsanlardan temizlemek için, Romalı komutan ve senatör Publius Servilius Vatia komutasındaki Roma Donanması MÖ 78 yılında Gelidonya Burnu’nda yapılan üç deniz savaşını da kazanarak Zeniketes’in ünlü kalesini yerle bir etmiştir. Zeniketes’in ölümünden sonra komşu kentlerle beraber Olympos da Roma’nın eline geçmiştir. Bu dönemlerde Hephaistos, Zeus ve Apollon kültlerinin Olympos’ta tapınım gördüğü bilinmektedir.

Roma İmparatorluk döneminde de Olympos Likya Birliği’nin seçkin üyelerinden biri konumundadır. M.S. 2. yüzyılın sonları ile M.S. 3. yüzyılın başlarına tarihlenen mezar yazıtından, Marcus Aurelius Arkhepolis’in Likya Birliğinde Lykiarkh (Likya Birliği Başkanı) olarak görev yaptığı ortaya çıkmıştır.

Kuzey Nekropol:
Kuzey Nekropol, Akçay (Olympos Çayı) ile ikiye bölünen kentis kuzeyinde yer alır. Bu bölgede yaklaşık 113 mezar tespit edilmiştir. Güney Nekropoldeki mezarlar genellikle bitişik yapılmışken burada mezarlar arasında mesafeler bırakılmış ve belli bir akışa göre konumlandırılmaya önem verilmemiştir. Kanallar ve mozaikli yapının yer aldığı bölümde ise, Olymposlu Lykiarkh Marcus Aurelius Arkhepolis’in anıtsal mezarı ve Antimakhos’ın lâhdi yer almaktadır. Lykia tipi lâhdin etrafı Bizans dönemine ait yapılarla kuşatılmıştır. Bizans döneminde kentte, Nekropol içinde kiliselerin bulunması, geç dönemlerde de Roma mezarlarının kullanıldığını düşündürmektedir. Kuzey Nekropolde M.S. 1. yüzyıldan itibaren gömü yapılmış ve M.S. 3. yüzyıl içinde de devam etmiştir. Olasılıkla Bizans döneminde de bu mezarlar yeniden kullanılmıştır.

Yanartaş (Khimaira):
Çıralı sahilinden 3 km içeride bulunan Yanartaş. Çıralı girişinde köprüden geçtikten sonra sola dönüp pansiyonların ve portakal ağaçlarının arasından geçen yola girin. Yaklaşık 3.5 km süren yol sizi Yanartaş Khimaira ören yerinin girişine götürecek. Arabayla ya da yürüyerek gidebilirsiniz. Alevler, depremle oluşan çatlaklardan çıkmasıyla oluşuyor. Eskiden çok güçlü olan alevler daha azalmış özellikle akşam saatlerinde izlemek daha etkileyici.
Efsanesi şöyle ; eski zamanlarda Hephaistos adına yapılmış demir dövülen tapınak bulunuyormuş. Khimaira ismindeki canavarın ağzından çıktığı söylenen alevler nedeniyle Khimaira’yı öldürme görevi Bellerophontes’e verilir ve uzun bir mücadele sonunda mızrağını canavara saplar ve canavar yerin yedi kat dibine gömülür. Sadece dili yeryüründe kalıp o gün bugündür Yanardağ’da yanmaya devam etmektedir.

Kekova:
Üçağız köyü ((Teimiusa), Kale (Simena), köylerinin tam karşında yer alan 7.400 metre uzunluğunda yaklaşık 500 metre genişliğinde ince uzun bir adadır. Üçağız köyü, Kale köyü ve Kekova adasının oluşturduğu bu üçgenin genel adı Kekova’dır.Kültür bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Kısacası Kekova sit alanı olarak korunmaktadır. Batık şehri, tarihi ve koylarıyla her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Olimpos’ta konakladığınız takdirde Kekova’ya düzenlenen güünübirlik tekne turlarına katılabilir, izin verilen noktalarda dalış yapabilir, tarihi alanları keşfedebilir, Kekova adasında yer alan 188 metre yükseklikteki tepeye çıkıp etrafı kuş bakışı seyredebilir, oltanızı denize atıp akşam yemeğiniz için balık yakalayabilir ve bu balıkları akşam üstü yakacak olduğunuz kamp ateşinde pişirip yanında iki duble rakı içebilir, oturup deniz kenarına gün batımı kızıllığına kadeh kaldırabilir, Akdeniz’in en temiz olduğu bu sularda gücünüzün yettiği kadar yüzebilirsiniz.

Ada kenarında tekne ile gezintisiniz sırasında tarih ile denizin iç içe girdiğini görebileceksiniz örneğin kıyıdan başlayan bir merdiven denizin içine doğru ilerlemektedir. Bunun nedeni ise zamanında olan bir deprem ile ada üzerindeki yerleşimin suların altına doğru kaymasıdır.

Adrasan:
Sırtını Beydağları’na dayamış olan koyun zemini kum ve denizi sığ çevresi ise karayolu olmayan birbirinden ilginç doğal güzelliklerle dolu. Su sporlarına meraklı olanlar için de, eşi bulunmaz bir parkur niteliği taşıyor. Deniz suyu sıcaklığı yüksek ve sezonu uzun yörede, özellikle berrak ve 29 metreye yakın sualtı görüş mesafesine sahip deniz, balıkadam ve sualtı fotoğrafçıları için yeterli şartları oluşturuyor.

Adrasan’ın kapalı koyu, geniş ve uzun bir kumsala sahip. Her yerinden denize girme imkanı var. Koyun karşısındaki Musa Dağı’na bağlı Eliğ, tepesi çökmüş bir deveyi andıran silueti ile ilgi çekiyor. Koyun başında Markız tepesi yer alıyor. Adrasan koyunun her iki tarafından çıkılan orman içi yükseklikler, koyun ne kadar estetik olduğu konusunda fikir sağlayacak güzellikler sergiliyor.

Uzun bir yaz mevsimi olan Adrasan’da anıtlaşmış çınar ağaçları gölgesinde konaklayan tatilciler zamanın büyük bölümünü bahçe, teras ve Adrasan’ın ünlü kumsalı ve denizinde geçiriyorlar. Kumluca ilçesine bağlı Adrasan’ın 2 km’lik kumsalı boyunca koyun sol başı Dere Mevkii olarak anılıyor. Tahtalı Dağları’ndan doğan kaynak suyu bünyesinde levrek, kefal gibi balıklar da barındırıyor. Koyun sağ başı ise otellerin pansiyonların bulunduğu hatta ikinci sokağın da açıldığı yoğun bölüm olarak da dikkat çekiyor. Çevreye ve yürüyüşe meraklı olanlar için trekking alanları bulunuyor.

Neler yapılabilir?
– Olimpos ve Phaselis antik kentler gezilebilir,
– Ağaç evlerde konaklanabilir,
– Muhteşem Yürüyüş rotalarında yürüyüş yapılabilir,
– Çıralı Kumsalı’nın kuzeyinde Karaburun’dan başlayıp Tekirova yürüyüşü: El değmemiş ve ormanlarla kaplı bu yol yaklaşık 7 saat sürer!
– Ulupınar- Yanartaş arası yürüyüş seçeneği… Tekirova’dan daha kısa sürüyor yaklaşık 2 saat, yolun sonundaki manzara olağanüstüdür.
Yaklaşık 3 km süren sahiliyle Çıralı sahili yürüyüş yapmak için idealdir.
– Adrasan’da dere üzerine kurulmuş restoranlarda suyun üzerindeki masalarda su sesi eşliğinde yemek yemek oldukça keyiflidir.
– Ulupınar’da hızlı akan yüksek debili suyu oldukça serinletir. Yaz aylarında burdaki restoranlar çınar ağaçlarının gölgesinde en lezzetli yemekleri yiyeceğiniz mekanlar arasında yer alır.

Ulaşım:
Olimpos Antalya’ya 70 km uzaklıktadır. Otogarda ilçe terminalinden Olimpos minibüsleriyle ulaşım sağlanıyor. Yaklaşık bir saatlik yolculuktan sonra Olimpos durağında inip diğer Olimpos minibüsüne binerek sahile veya konaklayacağınız yere inebilirsiniz.

Toplu taşıma araçlarıyla Otogara oradan ilçeler terminaline. Olimpos minibüsleriyle Olimposa ulaşabilirsiniz ya da Olympos sapağında inmelisiniz. Bu sapakta indikten sonra taksilerle anayoldan ulaşım sağlanabiliyor.

Konaklama Tesisleri: Olimpos

Yorumlar