Bağlantıda kalın

Genel

Osman Dinç sergisi Pi Artworks'de

Osman Dinç 2012’ de Ankara’da açmış olduğu son kişisel sergisinden sonra “Teorem” adını taşıyan son dönem eserlerinden oluşan sergisi ile 10 Ocak – 22 Şubat 2014 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul’da… 

Başta metal olmak üzere cam, demir, ahşap, beton gibi farklı malzemeleri kullanarak kavramsal görüşler doğrultusunda “kendi hikayelerini anlatan figüratif’” eserler oluşturan sanatçı, 1977’den beri Paris’te yaşamakta. Kendi deyimiyle heykellerinde geçmiş kaynaklı neden-sonuç ilişkisi olan ve yalın, minimal sonuçlara varan sanatçı, İstanbul’da gerçekleşecek “Teorem’” adını verdiği kişisel sergisinde heykel ve fotoğraf çalışmalarını beraber sergileyecek.

Sanat dünyasındaki yeri “Arte Povera ile minimal sanat arasında, özel bir yerde bulunan bir sanatçı” olarak nitelendirilen Dinç, yaratım sürecine olan genel yaklaşımını şöyle anlatıyor:

Heykel üç boyutlu olduğundan, gerçek mekanı irdeler. Bu yüzden birçok biçimsel sorunu beraberinde getirir; yerçekimi, denge, malzemenin uygunluğu ve dayanıklılığı…

Örneğin: Çalışmalarımda son seneler malzeme olarak fazla kullandığım demirle ilgili bilgilerimi geliştirmek istediğimde; (kanımızdaki alyuvarlarda taşıdığımız demir oksit bir tarafa) dört beş bin yıllık demir çağıyla karşılaştım. Merkezinde yüzde kırk oranında demir ve nikel saklayan bir gök cisminde yaşadığımızı da artık biliyorum. Dahası, ihtiyar yıldızların içine çökme (ölümü) anında demirin oluştuğunu öğrendim. Demir atomunun evrende bilinen en uzun ömürlü atom olduğunun hesap edildiğini duydum.

Bence hala yaşamakta olduğumuz demir çağın, insanlık üzerinde yaptığı, yapım/yıkım devam etmekte. Kısacası: Kullandığım her malzemenin bir tarihi ve ortak belleklerde bıraktığı bir iz var… Unutulmuş ortak belleklerin arkeolojisini yapmak için yola çıkan sanatçı olarak, malzemenin tarihiyle yol almam gerekiyor. Heykellerini genelde kendi yapan bir sanatçı olarak; demirin ve kullandığım diğer malzemelerin özelliklerini, tarihini unutmuyorum. Onları kullanan ustaların deneyimlerini heykellerime ve gelecek nesle yansıtmaya çalışıyorum. Yukarıda bahsettiğim biçimsel meşguliyetimin yanı sıra, eserlerime anlam yüklemeye çalışırken “Görünmeyenden daha gizemli şey görünenlerdir”* olduğuna da inanıyorum.”

* “Görünmeyenden daha gizemli şey görünenlerdir.” – Oscar Wilde 

Osman Dinç (1948, Denizli)

1969 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim İş Bölümü’nden mezun oldu, Şavaştepe Öğretmen Okulu’nda resim öğretmenliği yaptı. 1972 yılında sanat eğitimi için gittiği Fransa’da Paris Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. 1975 yılında Türkiye’ye dönerek 2 yıl Bursa Eğitim Enstitüsü’nde görev yaptı. 1977 yılından itiraben sanat yaşamına Paris’te devam etmiştir. 1990 – 2011 yılları arasında Bourges Sanat Yüksek Okulu’nda (L’ecole Nationale Superieure D’art De Bourges) öğretim üyesi olarak çalıştı. 25’den fazlası yurtdışında olmak üzere 53 kişisel sergi düzenledi, 91 karma sergiye katıldı.

Sanatçının birçok eseri Türkiye’de ve yurtdışında resmi ve özel koleksiyonlarda yer almakta. Örneğin; İstanbul Modern, Merkez Bankası Koleksiyonu, Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi, Paris Belediyesi, Fondation Cartier, Fond Nationale d’Art Contemporian, Musée de Annecy, CIRVA Marseille, Centre National de le photographie Paris, Ville D’Ivre – sur- Seine, Ville de Gennevilliers, Ville de Bourges, Dèpartement de Chère vs. gibi. Üç kez Devlet Resim ve Heykel Sergisi Ödülü ve tüm çalışmalarından dolayı 1993 yılında heykel dalında UNESCO Sanat Ödülü’ ne layık görüldü.

Etkinlik : Heykel Sergisi
Tarih     : 10 Ocak 2014
Mekan   : Pi Artworks İstanbul
Adres    : 
İstiklal Cad. Mısır Apt 163/4 34430 Galatasaray / Beyoğlu

Yorumlar