Bağlantıda kalın

Genel

Oyun Salonu

Salon ve İstanbul Tiyatro Festivali ekiplerinin ortak çalışmaları sonucunda hayata geçirilen “Oyun Salonu” projesi, tiyatroseverleri 15-25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Salon’da ağırlamaya hazırlanıyor. Oyunlar, okuma tiyatroları, atölye çalışmaları, panel ve konuşmalarla, tiyatronun Salon sahnesinde başrolde olacağı Oyun Salonu, İstanbul’da 10 gün boyunca tiyatrodan söz ettirmeyi hedefliyor.

İlk veya ön gösterimini yapacak üç oyun ve iki okuma tiyatrosuna sahne olacak Oyun Salonu, kendi alanındaki yenilikçi örneklerle, tiyatro severlere sahneleme, konsept ve uygulama açısından alternatif deneyimler yaşatacak. Oyun Salonu kapsamında ayrıca, bir atölye çalışmasının yanı sıra ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konuşma ve paneller de düzenlenecek. Oyun Salonu kapsamında gerçekleştirilecek konuşma ve panellere katılmak için rezervasyon@iksv.org adresine e-posta göndererek onay almak yeterli olacak.

Program:

Katil Uşak, 17 Mayıs Cuma, 20.30

Kubilay Tunçer’in yazdığı ve yönettiği, Yeşim Taşkın ve Özlem Gürses’in rol aldığı Katil Uşak, yeni kadrosu ve prodüksiyonuyla seyirci karşına ilk kez “Oyun Salonu”nda çıkacak. Katil Uşak’ın bu yepyeni prodüksiyonu, Açık Tiyatro işbirliğiyle, 17 Mayıs Cuma günü saat 20.30’da Salon sahnesinde olacak. İstanbul’un yoksul bir semtinde, dışarıya kapalı yaşayan ikiz kız kardeşlerin, kendilerini bir cinayet davasının ortasında bulmalarını konu alan oyun, maktulün güçlü, adalet ile gerçeklik arasındaki çizginin ise ince olduğuna dikkat çeken ve sır perdelerinin bir bir aralandığı olaylarla örülüyor. Biletler, 30 TL ve 20 TL (öğrenci).

Kül-Kadın, 20 Mayıs Pazartesi, 20.30

Prömiyerini 2013 sonbaharında yapacak Kül-Kadın, 20 Mayıs Pazartesi günü 20.30’da ön gösterimiyle Salon sahnesinde olacak. Hareket Atölyesi Topluluğu’nun ortak çalışmasıyla sahnelenecek oyun, “Külkedisi” masalından yola çıkıyor ve masalı, kadın psişesi, antropoloji ve hikaye anlatımı açısından yeniden yorumluyor. Ön gösterimin hemen ardından gerçekleşecek söyleşide ekip, seyircilerle oyun üzerine fikir alışverişinde de bulunacak. Hikâye, tasarım ve dramaturjisini Hareket Atölyesi’nin üstlendiği Kül-Kadın’da Aslıhan Erguvan, Deniz Yamanus, Dizem Kaftan, Ece Ulutan, Gizem Soysaldı, Gülsu Okay, Leyla Okan, Nilgün Günsür, Özden Çetin, Sibel Günsür, Şehnaz Layıkel, Zeynep Günsür gibi isimler rol alıyor. Biletler, 20 TL üzerinden satılıyor.

Okuma Tiyatrosu: Dil & When in Rome, 21 Mayıs Salı, 19.00

Oyun Salonu programındaki okuma tiyatroları GalataPerform tarafından düzenlenen 2. Yeni Metin Yeni Tiyatro Festivali kapsamında, 21 Mayıs Salı günü 19.00’da yapılacak. Yeni tiyatro yazarlarını izleyicilerle buluşturacak etkinlikte, Yeşim Özsoy Gülan’ın yönettiği Dil oyununun yazarı Şenay Tanrıvermiş ve Mesut Aslan’ın yönettiği When in Rome oyununun yazarı Öznur Şahin, oyunları okunduktan sonra izleyicilerin sorularını yanıtlayacak. Biletler, 30 TL ve 20 TL (öğrenci).

33 Tur Ve Birkaç Saniye, 24 Mayıs Cuma, 20.30 – 25 Mayıs Cumartesi, 18.00 ve 20.30

Oyun yazarı, oyuncu ve yönetmen Rabih Mroué ile oyuncu, yazar, yönetmen ve akademisyen Lina Saneh’in yazıp yönettiği, geçtiğimiz yıl Avignon Festivali’nde sahnelendiğinde büyük ilgi gören “oyuncusuz” tiyatro oyunu 33 Tur Ve Birkaç Saniye, 24 Mayıs Cuma saat 20.30’da ve 25 Mayıs Cumartesi günü 18.00 ve 20.30’da Türkiye’de ilk kez seyirciyle buluşacak. İntihar eden Lübnanlı genç bir aktivistin son günlerini yatak odasındaki telefon, televizyon ve Facebook sayfasından aktaran oyun, “her kişisel eylem aynı zamanda siyasi değil midir?” sorusundan hareketle, Ortadoğu’nun karmaşık sosyal yapısı ile yüzleşiyor. Biletler, 50 TL ve 40 TL (öğrenci).

Oyun Salonu’nda Atölye Çalışması:

Küçük Bir Sahneden Dramanın Bütününe, 24 -25 Mayıs, 10.00-17.00

Bugüne dek birçok edebiyat ödülüne layık görülen Alman yazar Moritz Rinke, Goethe Institut işbirliğiyle Küçük Bir Sahneden Dramanın Bütününe isimli atölye çalışmasıyla Oyun Salonu’nun konuğu olacak. İki gün üst üste 10.00 ile 17.00 saatleri arasında Moritz Rinke eğitmenliğinde gerçekleştirilecek atölyede katılımcılar, çatışmalı durumların kurgulanması, oyun kişilerinin orkestrasyonu ve diyalog yönetimi hakkında bilgi sahibi olacaklar. “Oyun kişisi nedir?”, “Eylem ne anlama gelir?”, “Oyun malzemesi dendiğinde ne anlarız?” gibi dramanın temel yapısına ilişkin sorulara cevap bulacaklar. Sınırlı sayıdaki katılımcı, iki gün boyunca sahne yazımı tekniklerini ve dramaturjinin inceliklerini Moritz Rinke ile bire bir konuşup tartışabilme şansına erişecek. Çevirmen eşliğinde İngilizce olarak gerçekleştirilecek atölyenin bilet fiyatları 75 TL ve 60 TL (öğrenci).

Oyun Salonu’nda Ücretsiz Etkinlikler:

Tiyatro İşletmeciliği Paneli, 15 Mayıs Çarşamba, 20.00

Çağdaş Türkiye tiyatrosunun üretken yüzü olan özel tiyatroların yöneticilerini izleyicilerle buluşturacak Tiyatro İşletmeciliği Paneli, 15 Mayıs Çarşamba günü 20.00’de gerçekleştirilecek. Serhan Ada’nın moderatörlüğünde düzenlenecek panelde Altıdansonra Tiyatro’dan Gülhan Kadim, Krek’ten Nisan Ceren Göknel ve Dot’tan Özlem Daltaban bir araya gelerek “bir işletme olarak tiyatro”yu konuşacak.

Oyun Yazarlığı Paneli, 22 Mayıs Çarşamba, 20.00

Türkiye’nin önde gelen oyun yazarlarını izleyicilerle buluşturacak Oyun Yazarlığı Paneli, 22 Mayıs Çarşamba günü 20.00’de Oyun Salonu’nda. Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panelde Krek’ten Berkun Oya, GalataPeform’dan Yeşim Özsoy Gülan ve Altıdansonra Tiyatro’dan Yiğit Sertdemir, Salon’da buluşacak

Avrupa “Sınır”larından Uluslararası Platforma Sahne Sanatları Konuşması, 18 Mayıs Cumartesi, 16.00

Uluslararası Eurokaz Yeni Tiyatro Festivali’nin kurucusu ve sanat yönetmeni, akademisyen, yazar, tiyatro eleştirmeni Gordana Vnuk, 18 Mayıs Cumartesi günü 16.00’da, Avrupa “Sınır”larından Uluslararası Platforma Sahne Sanatları başlıklı bir konuşma yapmak üzere Oyun Salon’una konuk olacak. Gordana Vnuk, katılımcılara geride bıraktığımız yüzyıldan bugüne Balkan coğrafyasının tiyatro ve dans kimliğini şekillendirmiş estetik akımlar üzerine eleştirel bir bakış sunacak.

Okuma tiyatrosu, atölye çalışması ve oyunların biletleri Biletix satış kanalları ve ana gişe İKSV’den temin edilebilir.

Yorumlar