Bağlantıda kalın

Özcan Uzkur, SHITDEATH Sergisi

Özcan Uzkur’un SHITDEATH isimli resim sergisi 18 Aralık – 19 Ocak tarihleri arasında Galeri İlayda’da görülebilecek.

Sergi Tanıtımı:

“SHITDEATH” isimli son sergisinde, Özcan Uzkur, “Simülasyon Bedenler” serisinin devamı niteliğinde olan çalışmalarında, insanın dramını gözler önüne seriyor. Sanatçınınoluşturduğu kimliksiz bedenler, birbirine savaş açmış insan bedenlerinden izler sunuyor izleyicilere.

Uzkur’un yapıtlarında, lif ve kan öne çıkarak, bir yandan bedeni oluşturmak üzere bir araya gelip bir yandan ondan ayrılıyorlar. Parçalarından tekrar, tekrar inşa edilmeye çalışılan bedenler, temsil edilenin yalnızca insanlar değil, belki de onun ötesinde, insanın parçalandıkça bütünleşmeye çalışan vahşi doğası olduğuna işaret ediyor. Birleştiği anda tekrar dağılmaya başlayan beden, belki de kendi bedenine yabancılaştığını ve hiçbir zaman tam bir bütün olamayacağını ifade ediyor.

Kırmızının kurduğu şiddet hissinin etkisinde, bedenin oluştuğu anda yok olmaya başlaması, gözün onu tam olarak algıladığı anda parçalanması, çağdaş sanatın bedeni yapı bozuma uğratan yapıtlarına referans verirken, iplikle bedenler inşa ediyor. Ancak boyanın ve fırçanın yerini ipliğin alıyor oluşu, resmin kurallarının içinden, neredeyse ona karşı yeni bir ifade biçimini doğuruyor. Bu da, Uzkur’un bedenleri parçalaması gibi, resmin de parçalanıp tekrar tekrar kurulmasına imkan veriyor.

{tab=Özcan Uzkur}

1952 yılında Balıkesir’de doğdu.1978 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu (M.S.Ü.G.S.F) Tekstil Sanatları Bölümünden mezun oldu. Bugüne kadar yedi kişisel sergi gerçekleştirdi. Ulusal ve uluslararası workshoplar yönetti, bir çok sergi ve projelere katıldı. Özcan Uzkur, son dönem iki ve üç boyutlu çalışmalarında her türlü tekstil ve yumuşak malzeme kullanarak plastik sanatların farklı alanlarında çalışmalarını sürdürmektedir. 1982-2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştı. Özcan Uzkur halen İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

{tab=Ulaşım}

Galeri İlayda

Adres: Hüsrev Gerede Cad. No:37 Teşvikiye – İstanbul

Tel: 0212 227 92 92{tab=Sergiden…}{gallery}ozcan-uzkur{/gallery}

{/tabs}

Yorumlar