Bağlantıda kalın

Özgür Demirci sergisi: Geldik, yoktunuz

Özgür Demirci‘nin “Geldik, yoktunuz” isimli sergisi Pasaj‘da 17 Ocak – 09 Şubat 2014 tarihleri arasında görülebilir.

“Geldik, yoktunuz.”, ışık ve ses kullanımına dayalı interaktif ve mekânsal bir yerleştirmedi. Bu yerleştirme, izleyicinin fiziki katılımıyla anlam kazanarak, birlikte eylem yapma, katılımcılık ve kolektif hareket etme üzerine tekrar düşündürmeyi amaçlıyor.

Özellikle beden ve bedensel katılımının etkilerine odaklanan çalışma, bireylerin katkısıyla biçimlenen kitlenin gücünü gösterebilmek ve gözlemlemek üzerine sembolik bir düzenek.

Demirci, kolektif bilinç anlayışını temel alarak, sergi mekânını kamusal eylem platformuna çevirmeyi hedefleyen bu interaktif ışık yerleştirmesinde, bir arada olmak, katılımcılığın gücü gibi tanıdık kavramları–bizzat fiziksel deneyim ile düşündürmeyi/hissettirmeyi amaçlıyor ve izleyiciyi bu kolektif eylemi oluşturmaya ve deneyimlemeye davet ediyor.

Özgür Demirci

1982, Konya doğumlu Özgür Demirci, çalışmalarına İstanbul’da devam etmekte. Demirci, kentleşme, siyaset, ekonomi, toplumsal hareketler ve devlet-kontrol ilişkileri gibi konulardan faydalanarak, gündelik yaşamdan absürd hikâyeleri, kişisel deneyiminin süzgecinden geçirerek çalışmalarına aktarıyor. Sanatçı, çalışmalarını resim, yerleştirme, video, fotoğraf, performans gibi farklı disiplinlerde gerçekleştiriyor.

Demirci 2010 yılında, Göteborg Üniversitesi (İsveç), Valand Güzel Sanatlar Akademisinden yüksek lisans derecesini almış. 2007 yılında, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Bileşik Sanatlar bölümünden mezun olmuş. Aynı sene Borusan sanatçı atölyesi programına kabul edilmiş. 2011’de İtalya’da (Biella) Cittadellarte – Fondazione Pistoletto, 2012’de Japonya’da Arcus Project (Moriya) sanatçı programlarına katılmış.

Özgür Demirci’nin işleri, kamusal ile özelin arasındaki esnek alana göndermeler yapıyor. Sanatçının işleri, Türkiye, İsveç, Almanya, İtalya, Japonya ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerine sergilenmiş. Katıldığı grup sergileri arasında; Che Kyongfa küratörlüğünde Arcus Project Studio Show (Moriya); Abaseh Mirvalı küratörlüğünde Reflecting on Reflection, Galeri Mana (İstanbul); Emelie Storm, Yitian Tong ve Azadeh Esmaili küratörlüğünde La Turo De Babel, Gallery Experimentell (Göteborg) ve Nicoletta Daldanise küratörlüğünde Money Issue (Elmas Deniz ile) Pasajist (İstanbul) yer alıyor.

Pasaj

PASAJ, bağımsız bir sanatçı inisiyatifi. Sosyal içerikli proje odaklı ve disiplinlerarası etkinliklerle İstanbul sanat ortamında yerli ve yabancı sanatçılar ile birlikte çalışıyor. Sanatçıların işlerini üretip sergileyebilecekleri, seyirci ve katılımcılarla paylaşıp tartışabilecekleri bir alan.

– Etkinlik Künyesi –
Kategori : Mekansal Yerleştirme
Tarih      : 17 Ocak 2014
Mekan    : Pasaj
Adres     : 
Banker Sokak, No: 6B Galata, Beyoğlu, İstanbul

Yorumlar