Bağlantıda kalın

Genel

Pablo Neruda

1904 yılında Şili’de demiryolu işçisi bir baba ve öğretmen bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelir. Annesi küçük yaşta kaybeden Pablo Neruda 13 yaşından itibaren ailenin geçimine katkı sağlamak için La Manana gazetesinde makaleler yazmaya başlar.

Asıl adı Ricardo Eliezer Neftali Reyes Basoalto olan şair, 1920’de “Selva Austral” isimli dergide “Pablo Neruda” adını kullanmaya başlar. Bu takma ismi Çek şair Jan Neruda’nın anısına seçer ve daha sonra bu ismi yasal olarak da alır. 1923 yılında Crepusculario adlı ilk kitabı yayınlanan Pablo Neruda, bir yıl sonra da en bilinen ve bir çok dile çevrilmiş olan eserlerinden “Yirmi Aşk Şiiri” ve “Umutsuz Bir Şarkı”yı yayımlar.

Yazın hayatına devam ederken Santiago’daki Şili Üniversitesi’nde Fransızca ve pedagoji okuyup bitirdikten sonra 1927-1935 arası hükümetin elçisi olur ve Burma, Seylan, Java, Singapur, Buenos Aires, Barselona ve Madrid’te görev yapar. Bu dönemde yazdığı şiirler 1933’te basılan ezoterik sürrealist şiir kitabı “Residencia en la tierra”da biraraya getirilir.

İspanya İç Savaşı ve García Lorca’nın ölümünden çok etkilenir ve önce İspanya sonra da Fransa’da Cumhuriyetçi harekete katılır. “Kalbimdeki İspanya” kitabı, iç savaş sürerken cephedeyken basılır. Bundan sonraki eserlerinde de siyasi ve sosyal konular geniş yer tutar.

İspanyol göçmenler için 1939 yılında Paris’te daha sonra da Meksika konsolosluk görevlerine getirilir. Meksika’da görevi sırasında yazdığı ve burada basılan, yaklaşık 250 şiirin yer aldığı “Canto General de Chile” on dile çevrilir, Şili’de el altından yayınlanır. Bu çeviriler yüzünden elçilik yaptığı ülkelerde zorluklar yaşamasına neden olur. Kitabında Güney Amerika kıtasının doğasını, insanlarını ve tarihi yazgısını epik şiir şeklinde anlatır.

1943’te Şili’ye döner ve 1945’te senatör seçilerek Şili Komünist Partisi’ne katılır. 1947’de Başkan González Videla’nın grevdeki madencilere yönelik baskıcı politikalarını protesto ettiği için, 2 yıl süresince kendi ülkesinde kaçak yaşamak zorunda kalır. 1949’da yurt dışına çıkarak 1952’ye kadar çeşitli ülkelerde yaşar. Bu dönemdeki eserleri politik aktivitelerinin izlerini taşır. 1954’te yayınlanan “Las Uvas y el Viento” Neruda’nın sürgündeki hayatını yansıtır.

Ülkesindeki ve İspanya’daki faşizme direnmesi ve güçlü siyasi duruşuyla öne çıkan Pablo Neruda 1970 yılında Şili başkanlığına aday gösterilir. Ancak kendisi Salvador Allende’yi destekler ve Allende seçilince Neruda’yı Fransa elçisi olarak görevlendirir.

1971 yılında edebiyat dalında Nobel Ödülü alan Neruda 1972 yılında sağlık sorunları nedeniyle elçilik görevini bırakarak Şili’ye döner. 1973 yılında da kalp yetmezliğinden hayatını kaybeder.

Nazım Hikmet adına Barış Ödülü de alan Pablo Neruda bir kongrede Nazım Hikmet ile ilgili “Onun yanında biz şair bile olamayız” diyerek Nazım Hikmet’ten övgüyle sözeder.

Bazı Eserleri:

  • Alacakaranlık Kitabı, 1923
  • Yirmi Aşk Şiiri ve Umutsuz Bir Şarkı, 1924
  • 100 Aşk Sonesi, 1959
  • Sorular Kitabı, 1974
  • Yaşadığımı İtiraf Ediyorum, 1974
Yorumlar