Bağlantıda kalın

Genel

Patrick Holden

Sürdürülebilir gıda hareketinin öncülerinden Patrick Holden, Toprak Derneği (Soil Association) adlı sivil toplum örgütünde yöneticilik yaptığı 1995-2010 yılları boyunca, Birleşik Krallık’ta organik gıda pazarının oluşmasına önemli katkılar sağladı.Organik ürünler hakkında standartların oluşturulmasında, üreticiler arası işbirliğinde ve halkın sürdürülebilir tarım ürünlerine duyduğu güvenin kazanılmasında Holden’in yürüttüğü başarılı medya kampanyaları ve kurduğu birebir ilişkiler büyük rol oynadı.

Holden, Toprak Derneği’ne katıldığı 1995 yılından önce, bir süre yöneticiliğini de yaptığı Britanya Organik Çiftçiler birliğini (British Organic Farmers) kurmuştu. Bu birlik, Toprak Derneği’yle birleşmeden önce üretim tabanlı organik gıda hareketini oluşturmuştu.

Sussex eyaletindeki Emerson College’de biyodinamik tarım eğitimi alan Patrick Holden’ın 1973 yılında Galler’de kurduğu mandıra, bugün Galler’de en uzun süre üretim yapan organik mandıra unvanını taşıyor. Aile çiftliğindeki 75 Ayrshire ineğinden elde edilen işlenmemiş sütten, ödül almış bir kaşar peyniri üretiliyor.

Toprak Derneği’ndeki görevini, yeni bir ihtiyaca yanıt vermek, tüm tarım ürünlerine uygulanabilecek sürdürülebilir gıda sistemleri yaratmak için strateji belirlemek amacıyla 2010 yılında bırakan Holden, bu amaca hizmet etmek adına kurulan Sürdürülebilir Gıda Birliği’nde (The Sustainable Food Trust), sürdürülebilir gıda üretimi konusunda çalışan dünyadaki tüm aktörlerle işbirliğine gitmeyi amaçlıyor.

Patrick Holden hâlen Biyodinamik Tarım Birliği (Bio-dynamic Agricultural Association) ile Yaşayan Yeryüzü ve Toprak Derneği Arazi Birliği (Living Earth and the Soil Association Land Trust) kurumlarının yöneticiliğini yapmaktadır. Ayrıca, JCB firmasının kıdemli çevre danışmanı ve Toprak Derneği’nin “Uluslararası Elçi”sidir.

Patrick Holden 2005 yılında organik tarıma yaptığı katkılardan ötürü CBE (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire) ödülüne de layık görüldü.  

Yorumlar